Namaz kılmasına, kıyafetlerinin değiştirilmesine izin verilmedi..

0

Milletvekilliği düşürüldükten sonra TBMM’den çıkmayan HDP eski Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkında Meclis Genel Sekreterliği Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Suç duyurusunda Gergerlioğlu’nun kesim hüküm giymesi üzerine kesinleşmiş mahkeme kararının TBMM Genel Kurulu’nda okunmasıyla milletvekilliğinin düştüğü buna karşın Meclis’i terk etmeyerek “eylemler yaptığı” belirtildi. Bunun üzerine Savcılık Emniyet Müdürlüğü’ne bir talimat göndererek gözaltına alınmasını istedi.

Savcılığın yazısında, “şahsın Meclis’te eylemler yaptığı, milletvekili gibi davrandığı, hukuka aykırı olarak kamu binasında kaldığı” kaydedildi. Talimatta, milletvekilliği düşürüldükten sonra basına demeç vererek gruba çıktığı anda, yanındaki kişilerle birlikte “terör örgütü ele başısı ve terör örgütü lehine” sloganlar atıldığıiddia edildi. Yazıda, “TBMM koridorlarında terör örgütünün propagandasının yapıldığı” da ileri sürüldü.

Savcılığın yazısında açılan soruşturma kapsamında ifadesinin alınması için en yakın polis merkezine götürülmesi talimatı verildi. Savcılığın yazısı üzerine gece yarısından itibaren TBMM koridorlarında çok sayıda polis memuru bekletildi. Gergerlioğlu, sabah namazı için abdest almak amacıyla HDP grubundaki odadan lavaboya gittiği sırada üzerinde eşofman, ayağında terliklerle gözaltına alındı. 

Gözaltı anları, HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu tarafından cep telefonu ile kaydedildi. HDP’li Hüseyin Kaçmaz da sosyal medyadan canlı yayın yaptı.  

HDP’liler, Gergerlioğlu’nun sabah namazını kılmadan önce abdest almak üzere lavaboya girmesi üzerine bulunduğu kata 100’e yakın polis geldiğini, Gergerlioğlu’nun lavabodan çıkarıldıktan sonra polislere, “Namazımı kılayım, üzerimi değiştireyim öyle gidelim.” demesine rağmen gözaltına alındığını söylediler. 

HDP Şırnak Milletvekili Hüseyin Kaçmaz, şunları ifade etti: “Yine AKP- MHP faşist ruhunun ülkeye dayattığı hukuksuz uygulamalar sonrası, barbarca görüntülerin yaşanabileceğini bir kez daha gördük. Ömer Hocamızın vekilliğinin hukuka aykırı düşürülmesinden sonra kendisinin bu haksız, hukuksuz karara karşı sürdürdüğü eylemin 5. Gününde sabah namazı için uyanıp lavaboya girdiğinde aniden yüzlerce polis koridoru kuşatma altına alındı. Ömer Hocamız abdest alınırken, kendisine tebligat yapılmadan, kıyafetlerini giyilmesine müsaade edilmeden, sürükleyerek götürüldü. Barbarlık vardı.”

HDP’li Kerestecioğlu da şunları kaydetti: “Ömer Faruk vekilimiz halkın vekilidir. Burada barışçıl hakkını kullanmıştır. Bunun dışında da bir şey yoktur. Lütfen yazılan çizilen hiçbir şeye inanmasınlar bizi bizden dinlesinler.”

HDP’nin Twitter hesabından, “Türkiye halklarını, tüm ezilenlerin yüreği Meclis’teki Adalet Nöbetimizdeydi. İktidar ve ortağı bu sevgiye, bu güvene tahammül edemedi. Talimatla, yalan tutanakla, oy uğruna yapılanları Türkiye halkları unutmaz. Milletvekilimiz Gergerlioğlu, hukuksuzca gözaltına alınırken bile hakikati dillendirdi: Biz bu görüntüleri 90’larda da gördük, 90’lardan bugüne maalesef hiçbir şey değişmedi. Gergerlioğlu, her yerde, her koşulda direnmeye devam edecek.” açıklaması yapıldı.

HDP eski Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Meclis Genel Kurulu’nda 17 Mart Çarşamba günü gerçekleşen birleşimde, hakkında mahkemece verilen kesinleşmiş cezaya ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresinin okunmasının ve milletvekilliğinin düşmesinin ardından ilk olarak HDP milletvekilleriyle birlikte TBMM Genel Kurulunda oturma eylemi başlatmıştı.

Burada yaklaşık 3,5 saat bekleyen Gergerlioğlu ve beraberindeki milletvekilleri, daha sonra salondan ayrılarak HDP’nin Meclis’teki grup odasına geçmiş ve burada Adalet Nöbetine başlamıştı. Meclis’ten ayrılmayan Gergerlioğlu, 4 gündür HDP’nin Meclis’teki grup odasında bekliyordu.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Milletvekilliği düştüğü için Mecliste eylem yapan HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun gözaltına alınmasına ilişkin açıklama yaptı. Şentop, açıklamasında şunları kaydetti:

“Anayasaya göre milletvekilliği kesin hüküm ile sona ermiş ve milletvekili sıfatı taşımayan bir kişinin Meclis’i eylem alanı olarak kullanmaya kalkması kabul edilemez. Tamamen Anayasa ve TBMM İçtüzüğü hükümlerinin gereği olarak yapılan bir işleme karşı TBMM çatısı altında bir eylemin devamına ve Meclisin terörize edilmeye çalışılmasına müsaade edilmeyeceği bilinmelidir. Hiç kimse, milletimizin temsil makamı olan TBMM’yi hukuk dışı bir propagandanın parçası kılamaz. Bunu yapmaya kalkanlara karşı gereği, hukuk dahilinde yapılır ve yapılmıştır.”

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz