NATO’da Trump alarmı.. Genel Sekreter “Biz ayrılamayız” diyor

0

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg Batı dünyasının büyük güvenlik riskleri ile karşı karşıya olduğunu belirterek Avrupa ile Amerika Birleşik Devletleri arasındaki işbirliğinin tehlikeye girmesinden endişelendiğini belirti.

Stoltenberg Donald Trump’ın NATO’ya yönelik eleştirilerine, “Yalnız hareket etmek Avrupa için de Amerika için de bir tercih değildir” diyerek NATO adına uyarıda bulundu.

NATO’nun Ortadoğu’da, Afrika’da ve Avrupa’da üstlendiği görevleri hatırlatan Stoltenberg, güçlü, güvenli ve zengin bir Avrupa’nın aynı zamanda güçlü, güvenli ve zengin bir Amerika anlamına da geldiğinin altını çizdi.

Stoltenberg Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri arasındaki ittifakın önemini korumaya devam ettiğini de söyledi.

Son yıllarda Rusya’nın izlediği agresif politikalar ile Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki karışıklıkların NATO üyesi ülkelerin güvenliğini yıprattığını belirtirken, NATO üyelerinin buna karşılık Soğuk Savaş döneminden beri en büyük ortak savunma stratejisi geliştirdiklerini belirtti.

NATO’nun ve özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nin tüm bunlara karşı caydırıcı fakat agresif olamayan rolüyle, çatışmayı provoke eden değil engelleyici bir rol oynadığını söyleyen Stoltenberg, NATO’nun savunma, harcamalarının %70’ini ABD’nin karşıladığını, dolayısıyla ABD’nin NATO üyeleri arasında daha adil bir paylaşıma hakkı olduğunu belirtti.

Stoltenberg elde edilen güvenlik, özgürlük ve zenginliklerin kaybedilmesinin çok kolay hale geldiği bir zamanda, Amerika’nın liderliğine her zamankinden daha çok ihtiyaçları olduğunu, Avrupa’nın da bu sorumluluğu daha adil bir şekilde yüklenmesi gerektiğini belirtti. (a.s.)

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz