Neden sakal kaşıntısı yaşarsınız ve ne yapmalısınız?

0
Rabia Güner

Sakal uzatmayı denediyseniz, sakal kaşıntısı yaşamış olabilirsiniz. Bazılarının diğerlerinden daha çok kaşınan sakalları vardır. Soru şu ki, sakallar neden başlangıçta kaşınıyor? Tahrişi ve kaşıntıyı azaltmak için ne yapabilirim? 

Sakal kaşıntısının kötü hijyen, kuru cilt, batık tüyler, sivilceler, cildi tahriş edebilecek sabun ve diğer ürünler kullanarak sakalların aşırı taranması gibi birçok nedeni olabilir. Bazen sakal kaşıntısı, mantar veya bakteriyel enfeksiyon gibi çok daha derin bir sorunun işareti bile olabilir.
Yağ, kir ve bakteri oluşumunu önlemek için yüzünüzü ve sakalınızı temiz tutun. Sakalınızın kaşınmasını önlemek için aşağıdakileri deneyebilirsiniz:

Günde en az bir kez banyo yapın veya sakalınızı her gün ılık suyla yıkayın.
Sakal bakımı için özel olarak tasarlanmış bir yüz veya sakal yıkama ürünü kullanın. 

Bazı ürünler komedojenik olduğundan ve sivilce oluşumuna neden olabileceğinden, yeni bir sakal yağı veya saç kremi kullanırken yama testi yapın.

Sakalınızı her tıraş ettiğinizde veya düzelttiğinizde, çay ağacı yağı ya da aloe vera içeren doğal bir tıraş sonrası yıkama losyonu kullanın. Çok fazla sert, sentetik kimyasal içeren ürünlerden kaçının.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz