Obama gidiyor ya.. İsrail şimdiden arkasından konuşuyor: Ya giderayak BM kararını veto etmezse..

0

ABD’de başkanlığın el değiştirmesine kadar geçecek sürede günlük politikaları şimdiki başkan Barack Obama belirleyecek.

Gündemdeki bazı konulardan dolayı, en önemlisi de ABD dışişleri bakanı John Kerry’nin ‘iki devletli çözüm’ çabalarını sonuçsuz bıraktıkları için, Obama’nın kendilerine giderayak bir darbe vurabileceği endişesinde İsrail.

Birleşmiş Milletler’in gündemine girmiş ve önümüzdeki günlerde Güvenlik Konseyi’nde de oylanması beklenen Omana yerleşim merkeziyle ilgili konu İsrail için hassas.

Neredeyse bütün devletlerin onayına sahip karar taslağı, Güvenlik Konseyi’ndeki diğer üyeler tarafından da benimsendiği için, ancak ABD’nin vetosuyla geri çevrilebilir. Çin ve Rusya da kararı destekliyor.

İsrail Obama’nın yeni seçilen başkana bırakmadan bu konunun Güvenlik Konseyi’ne gelmesinden yana olduğunu öğrenmiş; geldiğinde ‘veto’ gücünü kullanmayacağından da endişeli.

Belirti de şuymuş: İsrail karşıtı devletlerin etkisi altında bulunan BM İnsan Hakları Komisyonu’ndan ABD hep uzak durmuşken, ilk kez Obama, Komisyon’da üç yıllığına bir üyeliğe “Evet” demiş… ABD’nin üyeliği Ocak 2017’de başlıyormuş…

ABD’nin üye olarak İnsan Hakları Komisyonu’nda yer alması oradan çıkacak kararlara itibar kazandıracakmış…

İsrail yanlısı bir kalem, “Obama İsrail’e karşı İran’ı tercih etti, Mısır’da Müslüman Kardeşlere ses çıkarmadı, Türkiye’ye özür dilensin diye İsrail’e baskı yaptı, Netayahu’yu sürekli alaya aldı…” diye sıralıyor Obama’nın İsrail günahlarını…

 

İnsan Hakları Komisyonu İsrail’deki Yahudi yerleşim merkezleriyle doğrudan veya dolaylı ilişkili bütün şirketlerin bir veri-tabanının çıkarılması üzerinde çalışıyormuş ve verileri 2017 yılı mart ayında herkesin bilgisine açacakmış.

Yazar, “Bu baraj kapağının açılması gibi bir etki yapacak” diye açıklıyor korkusunu…

Şirketler bundan böyle yerleşim merkezlerine katkıda bulunmaz endişesiyle…

 

Netanyahu, medyaya sızdırsınlar diye, son Beyaz Saray görüşmesinin ardından karşılarına çıktığı Amona’da oturanlara, “Barack Obama hâlâ yerleşim merkezleri için varoluşsal bir tehlike olmaya devam ediyor” demiş…

Gazeteler de bunu yazıp olayı köpürtmüşler…

Bu bilgi de Monitor sitesinden…

Ne dersiniz, İsrail’in korktuğu başına gelir mi?

 

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz