Ocak Medya-Fi Araştırma Mayıs Ay’ı Gündem Araştırması.. Kararsızların yüzde 66’sı AK Parti seçmeni

0

Ocak Medya, Fi Araştırma ile ortak yaptığı anketlerle halkın nabzını tutmaya devam ediyor. Siyasetten halkın mutfağına kadar mayıs ayında da hararetin bir türlü düşmediği gündemdeki konular, “Mayıs Gündem Araştırması” analiz haberimizde.

Türkiye’nin Kuzey Irak’a yönelik başlattığı Pençe – Kilit Operasyonu’ndan, Soylu – Özdağ kavgasına, ekonomik krizden, Cumhurbaşkanlığı adaylığına ve seçimlere kadar Türkiye’nin gündemindeki önemli konuları Ocak Medya olarak yine halka sorduk.

Fi Araştırma ile birlikte, ikincisini yapılan ve metropol şehirlerin yanı sıra Türkiye’nin her bölgesinden toplamda 26 ilde gerçekleştirilen “Mayıs Gündem Araştırması” anket çalışması sonuçlarını yine Fi araştırma Şirketi Genel Müdürü Mevlüt Sönmez ve Ocak Medya yazarı Cafer Gezek değerlendirdi. 

Araştırmaya göre, katılımcıların yüzde 58’i Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Kuzey Irak’ta düzenlediği Pençe-Kilit Operasyonunu desteklerken yüzde 42’lik bir kesim ise desteklemiyor. Diğer taraftan katılımcıların yüzde 65’i bu operasyonu hükümetin gündem değiştirmeye yönelik bir girişimi olarak yorumluyor. Diğer taraftan büyük bir çoğunluk bu operasyonun ülke ekonomisini olumsuz etkilediğini düşünüyor.

İkincisi gerçekleştirilen ankette bir önceki araştırmaya göre göze çarpan ilk detay, Türkiye’nin şu anda en büyük sorunu nedir? Sorusunda ortaya çıkıyor. Yine büyük bir makas farkıyla ekonomik sorun yüzde 70 ile birinci sorun olarak gözükürken, bir önceki araştırma da yüzde 10’larda kalan mülteci sorunu yüzde 22,5 ile ikinci en büyük sorun olarak halkın gündeminde yer alıyor.

Fi araştırma Genel Müdürü Mevlüt Sönmez bu durumu şöyle yorumluyor; “ Son zamanlarda sosyal medyada artan ve mültecilerin çektiği ortaya çıkan kadın görüntüleri, kamuoyunda mültecilere karşı bir öfkeye sebep oldu. Bu sebeple de mülteciler giderek artan bir sorun olarak görülmeye başlandı.”

Geçtiğimiz haftalarda tansiyonun yükseldiği İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Vatan Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ arasındaki kavganın da sorulduğu ankette, çoğunluk bu tür siyasi çekişmelerle ilgilenmezken, Mevlüt Sönmez ankette Soylu veya Özdağ lehinde fikir beyan edenlerin de o kişilerin taraftarı olduğunu düşünüyor.

Erdoğan ve AKP oyları eriyor…

Can alıcı sorulardan biri olan “Bu pazar bir Cumhurbaşkanlığı seçimi olsa hangi ittifaka oy verirsiniz? Sorusuna katılımcıların yüzde 42’si Millet İttifakı, yüzde 36’sı Cumhur ittifakı, yüzde 11 ise Halkların Demokrat partisine (HDP) oy vereceğini belirtirken yine yüzde 11’lik azımsanamayacak bir kesim kararsız kalıyor.

Kararsızların % 66’sı AKP seçmeni

Burada dikkat çeken birkaç unsur ise şöyle; ilk olarak sorulara verilen cevaplardan da görüldüğü üzere araştırmaya katılanların çoğunluğu geçmişte gerek Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde gerekse Milletvekilliği seçimlerinde Recep Tayip Erdoğan ve Ak Parti’ye oy vermiş bir seçmen kitlesi.

Anket sonuçlarında ortaya çıkan yüzde 11’lik kararsız seçmenin yüzde 66’sını Ak parti seçmeni oluştururken, katılımcıların yüzde 55’i ise Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Recep Tayyip Erdoğan demiş.

Seçmen Millet ittifakı adayı olarak Mansur Yavaş diyor…

Bu pazar olası bir Cumhurbaşkanlığı seçiminde Millet İttifakı’nın adayı kemal Kılıçdaroğlu mu olmalı yoksa Mansur Yavaş mı? diye sorulduğunda katılımcıların yüzde 61’i Ankara Büyükşehir Belediye başkanı Mansur Yavaş derken, yüzde 39’u ise CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu diyor. Fi Araştırma Genel Müdürü Mevlüt Sönmez’e göre bunun sebebi, Mansur Yavaş’ın daha sert bir mizacının, mücadeleci bir duruşunun oluşu ve keskin bir dile sahip olması. Bu sebeple seçmen, Erdoğan’ın karşısında onun gibi sert bir rakip olarak Yavaş’ı görüyor. Bunu, Millet ittifakının adayı Belediye Başkanlarından mı olmalıdır? sorusuna yüzde 65’lik bir çoğunlukla evet diyerek bir kez daha belirtmiş oluyor.

Seçmen Cumhur İttifakında yüzde 49 Erdoğan, yüzde 29 Gül diyor…

Seçmen, Cumhur İttifakında ise Recep Tayip Erdoğan’ın adaylığına yüzde 49 ile evet derken yüzde 29’luk bir kesim Abdullah Gül’ü Cumhur İttifakının adayı olarak görmek istiyor. Milli Savunma Bakanı Hulisi Akar yüzde 9, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yüzde 8, AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş yüzde 5 olarak gözüküyor. Mevlit Sönmez burada Numan Kurtulmuş’un parti kapatarak buraya geldiğinin altını çizerek, “bu sebeple eli güçlü olması gerekirken bu derece olmasına anlam veremiyorum” diyor.

Diğer taraftan, Abdullah Gül’ü Ak partinin başında görmek ister misiniz? sorusu karşılık bulmuyor. Katılımcılar yüzde 76 bir çoğunlukla “hayır” diyor.

Maliye Bakanı Nebati güven vermiyor…

Son olarak gözlerindeki ışıltı ile evlerimize kadar giren Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin ekonomi temelinde yaptığı açıklamalarının güven vermediği gözüküyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin ekonomi temelinde verdiği demeçlere güveniyor musunuz? Sorusuna katılımcıların yüzde 35’i evet derken, yüzde 65’i hayır güvenmiyorum dedi.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz