Ocak Medya Gündem soruları ile halkın nabzını tutuyor

0

Son günlerde hararetlenen Cumhurbaşkanlığı adaylığı tartışması sonrası Ocak Medya’da yaptırdığı anket çalışması ile gündemdeki konularla halkın nabzını tutmaya başladı.

Geçtiğimiz hafta önce İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, kendi Cumhurbaşkanı adayının CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu olduğunu belirtmiş ve bu açıklamanın yankıları sürerken Zafer Partisi Lideri Ümit Özdağ da adaylarının Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş olduğunu belirtmişti. Muhalefet cephesinden gelen bu iki farklı aday açıklaması siyasilerin ve kamuoyunun gündemine oturmuştu.

 Fox Tv de yayınlanan ve İsmail Küçükkaya’nın sunduğu “Çalar Saat” programına katılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, burada Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda kendi adayının CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu olduğunu söyledi.

İmamoğu o programda, “ben CHP’liyim. Cumhurbaşkanı adayım kendi genel başkanımdır. Sayın Kemal Kılıçdaroğludur” diyerek tartışmanın fitilini ateşlemişti. 

Bir sonraki gün ise, Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ yine aynı programa katılarak adaylarının, Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş olduğunu nedenleriyle beraber açıklayarak tartışmaya başka bir boyut getirmişti.

Art arda gelen bu iki açıklama sonrası gerek sosyal medya da gerek gazete ve haber bültenlerinde muhalefetin Cumhurbaşkanı adayı kim olmalı tartışması hız kazandı. Bu tartışmalar sürerken Ocak Medya’da konuyla ilgili olarak Fi Araştırma şirketi ile ortak bir “Gündem Araştırması” anketi yaptı. 

Türkiye genelinde Bin kişi ile yapılan araştırmada çıkan sonuçları ise, yine Fi araştırma Şirketi Genel Müdür ve Sahibi Mevlit Sönmez ile değerlendirdik. 

Fi Araştırma Şirketi, Mevlit Sönmez

İşte o araştırmanın sonuçları ve Fİ Araştırma Genel Müdürü Mevlit Sönmez’in gündem analizi,

Cumhurbaşkanlığı seçiminde aşağıdaki adaylardan hangisine oy verirsiniz? Sorusu ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın isminin karşısında üç aday ismi koyduğumuzda, Erdoğan %35,6 alırken, muhalefetin üç adayının oyları toplamı %64,5 olarak çıkıyor. Bu soruda Kemal Kılıçdaroğlu 11,8 Ekrem İmamoğlu 13,9 oy alırken, tartışmaların ortasındaki isim olan Mansur Yavaş 38,8 oy alarak Erdoğan’ın üç puan önüne geçiyor.        

Sönmez bu durumu şöyle yorumluyor. “Burada cumhur ittifakının genelde bir kırılma sınırı olan %35 lik bir oyu var ve şu an o sınırda. Tabi karşısında tek aday olmadığı için diğer adayların oyu aşağıda kalmıştır”

Sizce Cumhurbaşkanlığı seçiminde Millet İttifakının adayı kim olmalıdır? Sorusuna gelen cevaplar ise yine Mansur Yavaş’ı gösteriyor.

Kemal Kılıçdaroğlu  27,9, Ekrem İmamoğlu 21,8, Meral Akşener 8,0, Ali Babacan 1,9 oy alırken, Mansur Yavaş 40,5’lik bir oyla Muhalefetin adayı gibi gözüküyor.

Sönmez bu durumu, Mansur Yavaş’ın son dönemde seçmen tarafından öne çıkan bir aday olarak gözüktüğü şeklinde açıklıyor.

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül

Sürpriz bir isim Abdullah Gül

Cumhurbaşkanlığı seçiminde aşağıdaki iki adaydan hangisini tercih edersiniz? Sorusu ile Erdoğan’ın karşısına çıkan eski yol arkadaşı ve 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’de ankete katılanlardan oldukça destek görüyor. Ankete katılanların %51,6’sı Erdoğan’ı desteklerken %48,4’i Gül’ü destekliyor.

Mevlit Sönmez bu durumu, Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhur İttifakının adayı olarak görünmesinden dolayı karşısına çıkan tek adayın, isim fark etmeksizin muhalefet adayı olarak gözüktüğü için oy farkı oluşmaması olarak açıklıyor. Burada %48’i bir Abdullah Gül oyu değil de muhalefet oyu olarak ta görebiliriz diyen Sönmez, “tabi bu aday eski bir AKP’li olduğu için Erdoğan’ın oyunun altında kalmıştır” diye de ekliyor.

Ankete katılan görüşmecilerin, Size göre Türkiye’nin şu an en büyük sorunu nedir? Sorusuna ise, %83,5’i Ekonomik Kriz derken, ona en yakın Mülteciler sorunu %10,5’te kalıyor. Terör ve Rusya – Ukrayna savaşı ise tek haneli yüzdelik dilimlerde kalıyor.

Yani Türkiye’de son yılların en büyük sorunu olarak gözüken mülteci sorunu artık ekonomik krizin çok altında kalmış durumda. Seçmenin ciddi bir geçim sıkıntısı içinde olduğu göze çarpıyor.

Diğer taraftan %85,9’luk bir kısım mültecilerin hemen ülkelerine geri gönderilmelerini istiyor.   

İktidarın, halkın sorunlarıyla yeterince ilgilenip ilgilenmemesi sorulduğunda, katılımcıların 35,6’sı ilgileniyor derken, %64,4’ü hayır ilgilenmiyor diyor. Mevlit Sönmez burada dikkat çeken en önemli detayın Cumhurbaşkanlığı seçimin de Erdoğan’ın aldığı oy oranında hala iktidara olan bir güven ve çözüm becerisinin olabileceğinin altını çiziyor. 

Katılımcıların %26’sı, Aldığınız ücretle geçinebiliyor musunuz; geliriniz giderinizi karşılıyor mu?Sorusuna evet derken %74’ü ise geçinemediğini belirtiyor. Oysa asgari ücrete yapılan zammın açıkladığın aralık ayında, bu soruya evet diyen seçmenin oranı %45’ler de idi. Ama şu anda artık ekonomi ile hükümet baş edemediği için %26 gibi bir oran çıkmaktadır.

Katılımcılara, Türkiye’nin sorunlarını çözme konusunda iktidara duydukları güveni sorduğumuzda, %40 güvendiğini söylerken %60 ise güvenmiyor. Burada hükümete güven konusunda %38-42 arasında devamlılık gösteren bir güvenilirlik olduğunu belirten Sönmez, ”Yaptığımız ankette de bu oranı 2 adaylı bir cumhurbaşkanı seçiminde hükümet adayının alacağı oy olarak ta görebiliriz” dedi.

Son olarak sorduğumuz Kemal Kılıçdaroğlu ‘nun gençlerle buluşmasını destekliyor musunuz? Sorusuna %66,2’lik bir katılımcı kitle evet derken 33,8’lik bir kitle hayır diyor. 2023’te yaklaşık 6 milyon seçmenin ilk defa oy kullanacağını göz önüne alırsak, bu oran ciddi bir oy potansiyeli olarak önümüze çıkıyor. Mevlit Sönmez bu durumu şöyle özetliyor. Kemal Kılıçdaroğlu, doğru bir adım olarak basamağın ilk adımı olan gençlerle buluşmaktadır. Ve bunun meyvesini de şöyle almaktadır. Türkiye’de 18-35 yaş arası seçmenden hükümetin aldığı oy oranı %24-25’lerde iken bu yaş gurubu 45 ve üzeri olduğunda oy oranı ortalama %52-55’lere çıkmaktadır. Yani gençler belirleyici bir unsur olarak siyasi partilerin göz ardı etmemesi gereken bir gerçeklik olarak gözüküyor. 

Ocak Medya Yazarı Cafer Gezek

(Foto T24 Haber Sitesi’nden alınmıştır)

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz