OCAK MEDYA

0

Türkçe’de “ısınma, pişirme vb. amaçlarla ateş yakmak için düzenlenmiş yer” anlamındaki ocak kelimesi mecazi olarak soy, boy, kök; dirlik düzenlik manalarında da kullanılır.

İnsanoğlu, kendisi için çok değerli olan ateşin sönmemesi ve kontrollü biçimde yakılabilmesi için ilk ocakları meydana getirmiştir.

Zamanla ocak ev ve mekânla özdeşleşerek evin vazgeçilmez birimi haline gelmiş, ocağın yanması bir anlamda evin, ailenin devam etmesi şeklinde algılanmış ve aile bir ocak olarak görülmüştür.

M. Akif ERSOY, “Korkma, sönmez bu şafaklarda tüten en son ocak.” mısraındaki ocak kelimesini tam da bu anlamda kullanmıştır.

Ocak kelimesi, pek çok Slav diline ve Makedoncaya, Romenceye, Arnavutçaya aynen bu şekliyle veya değişik bağlantılı anlamlarla geçmiştir.

Süreçte Ocak kelimesi aynı anlam merkezinden hareketle farklı anlamlarda da kullanılmaya başlanmıştır. Peygamber Ocağı, Sağlık Ocağı, Yeniçeri Ocağı, Alevi Ocağı, Türk Ocağı, Kömür Ocağı, gibi.

Bunun yanı sıra şifa bulunan yerlere de Ocak denir. Bu olgunun çağdaş yansıması Sağlık Ocağıdır.

İşte tam da burada bu anlamları çağrıştırıcı şekilde BASIN OCAĞI anlamına gelebilecek bir şekilde sizleri özgür medyaya davet ediyor OCAK MEDYA…

OCAK MEDYA, özgürlüğün, çok sesliliğin BAĞIMSIZLIK ocağıdır.

Aynı çatı altında hem genç hem de usta gazeteci ve yazarları buluşturan bir bilgi, bilim, İRFAN OCAĞIDIR.

Ocak MEDYA, sadece gazetecilik yapan, gerçeğin peşinde koşarken etik çerçeveye dikkat eden kişilerin buluştuğu bir AHLAK OCAĞIDIR.

OCAK Medya, tüm inanç, düşünce ve etnik kökenlere aynı yakınlıkta olan bir HOŞGÖRÜ OCAĞIDIR.

Ocak medya, ilkeli gazetecilerle, ilkeli okurun buluştuğu ERDEM OCAĞIDIR…

Ocak medya, yeni yüzü, yeni soluğu ve yeni sesiyle çok yakında sizlerle…

Ocak MEDYA,

“Çok sesli basının özgür ocağı”

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz