Öğretmen atamasının yüzde 50’si İstanbul’a..

0

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 6 Eylül 2021 tarihinde bir buçuk yıl aradan sonra yüz yüze eğitime başladıklarını, birinci dönemi kesintiye uğratmadan, sağlık kurallarına riayet ederek tamamlamaktan mutluluk duyduklarını dile getirdi.

Okulların ilk açılması ve son kapatılması gereken yerler olduğunu vurgulayan Özer, okulların açık kalmasının sadece eğitim değil, aynı zamanda bir milli güvenlik meselesi olduğuna dikkati çekti. Bu sürecin en büyük kahramanlarının öğretmenler olduğunu belirten Özer, şöyle devam etti:

“5 ay içerisinde her gün maskeyle ders anlattılar. Maskelerini okullarda hiç çıkartmadılar. Aşı oranlarında sadece Türkiye’deki ortalamanın çok üzerinde performans göstermediler aynı zamanda çoğu ülkedeki öğretmenlerin aşılanma oranının da çok üzerinde bir aşılanma oranına sahip oldular. Onun için ben eğitim sistemimizin bel kemiği olan kıymetli öğretmenlerimizi bu fedakarlıklarından dolayı kutluyorum. İnşallah cuma günü 2 haftalık yarı yıl tatiline gireceğiz. Öğretmenlerimizden de küçük bir istirhamımız var, öğrencilerimize bu iki hafta içerisinde ödev vermesinler. Gerçekten öğrencilerimizin -eğitime yeni başlayanlar hariç- hepsi bu 1 yıllık aradan sonra, özellikle ilk aylar eğitim öğretime başlamada gerçekten ciddi bir imtihan verdiler. Onun için bu 5 aylık yoğun eğitimden sonra onların da 2 hafta gerçekten böyle güzel bir dinlenmeye ihtiyaçları var. Ben inanıyorum ki öğretmenlerimiz de bu iki hafta içerisinde öğrencilerimize ödev vermeyecektir. Hem öğretmenlerimiz hem de öğrencilerimiz ilk hafta dinlenecekler inşallah.”

Türkiye genelinde eğitim yatırımlarını hızlandırmak için yoğun mesai harcadıklarını anlatan Özer, “İstanbul’a hakikaten büyük önem veriyoruz. İstanbul’daki eğitim yatırımlarını 2022 yılında tamamlamak için tüm imkanlarımızı seferber ettik ve şu ana kadar İstanbul’umuza 5 milyarın üzerinde bir eğitim yatırımını 2022 yılında verdik.” bilgisini paylaştı.

Sadece okul yapma değil, aynı zamanda okulların içerisinde donanımının yapılması noktasında da ciddi desteklerinin olduğunun altını çizen Özer, “Sayın Cumhurbaşkanımızın açıklamış olduğu gibi, 31 Ocak’taki 15 bin öğretmen atamasının yüzde 50’sini, yani 7 bin 500 öğretmeni de inşallah İstanbul’a vereceğiz. Yani sadece İstanbul’da okullar yapmak değil, aynı zamanda öğretmen, insan kaynağı takviyesi, altyapının güçlendirilmesi noktasında ciddi yatırımlarla desteklemeye devam edeceğiz.” diye konuştu.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz