OHAL ilan edildi.. Gösterilerde 21 kişi yaralandı

0

Sudan’da ordunun başındaki Orgeneral Abdulfettah el-Burhandevlet televizyonunda yayımlanan açıklamasında, “Geçiş döneminin başında asker ve siviller arasındaki uzlaşının 2 yıl sonra siyasi bölünme ve çatışmaya dönüşmesi yakın bir tehl, in habercisi oldu. Bu uzlaşmazlık, barışı, ülkenin ve halkın güvenliğini ve birliğini tehdit eder hale geldi.” dedi.

Bazı siyasi gruplar arasındaki anlaşmazlıklar ve iktidar mücadelesinin ırkçı ve etnik gruplaşmalara yol açtığını, halkı, kaos ve şiddete kışkırttığını ifade eden Burhan, yaşananların ciddi bir tehlike arz etmeye başladığını belirtti.

Burhan, “Sudan ordusu, geçiş sürecinin kurucusu sıfatıyla ve ulusal sorumluluğun gereği olarak, devrimin gidişatının düzeltilmesi, ülkedeki kaos ve kriz ortamının yol açtığı tehlikelerin bertaraf edilmesi için Anayasal Bildiri Anlaşması ve Silahlı Kuvvetler yasası gereğince bu kararları aldı.” ifadelerini kullandı.

Sudan’da 25 Ekim’de sabah saatlerinde Başbakan Abdullah Hamduk ve çok sayıda siyasetçi alıkonuldu. Sudan Enformasyon Bakanlığı, Başbakan Hamduk’un darbeyi reddettiği için alıkonarak bilinmeyen bir yere nakledildiğini duyurdu.

Ülkenin birçok yerinde elektrik ve internet hatları kesilirken, askeri güçlerin, başkent Hartum’un Umdurman bölgesindeki radyo ve televizyon merkezini basarak çok sayıda çalışanı gözaltına aldığı bildirildi.

Darbe girişiminin ardından hükümetin sivil kanadı ve çok sayıda siyasi parti, halka sokağa inme çağrısı yaptı. Çağrının ardından başkent Hartum’un farklı bölgelerinde bir araya gelen binlerce Sudanlı, askeri müdahaleye karşı gösteri düzenlemeye başladı.

Sudan'da OHAL'i reddeden iktidar ortağı, halkı süresiz sivil itaatsizliğe çağırdı

İktidar ortağı, halkı süresiz sivil itaatsizliğe çağırdı

Sudan’da geçiş dönemi iktidarının sivil ortağı Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri (ÖDBG) koalisyonu, Egemenlik Konseyi Başkanı Abdulfettah el-Burhan’ın olağanüstü hal ilanı kararını ve hükümeti feshetmesini reddetti.

Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri’nden (ÖDBG) yapılan yazılı açıklamada, Burhan’ın aldığı kararlar “Açık bir darbe” olarak nitelendirildi. Açıklamada, Başbakan Abdullah Hamduk’un ve Egemenlik Konseyi’nin sivil üyelerinin gözaltına alınması ve Anayasal Bildirinin bazı maddelerinin iptal edilmesinin ülkeyi Askeri Geçiş Konseyi’nin sivillerle anlaşmadan önceki aşamaya geri götürdüğü belirtildi.

Burhan’ın bu açıklamasıyla halkın iradesini karşısına aldığı belirtilen açıklamada, “Burhan, kendisini tarihin çöplüğüne atacak ölümcül bir hataya düştü.” ifadesine yer verildi.

“Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri olarak darbeyi tümden reddediyor, kararlı halk kitlelerini devrimlerini korumaya ve alınan kararları barışçıl bir şekilde protesto etmeye çağırıyoruz.” denilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Diğer ülkelerdeki tüm Sudanlıları bulundukları yerlerdeki parlamentolara ve dışişleri bakanlıklarına gitmeye, gösteri yapmaya, olayları reddetmeye çağırıyoruz. Etiyopya Başbakanı’nı, Güney Sudan Cumhurbaşkanı’nı, Afrika Birliği’ni, Arap Birliği’ni ve uluslararası toplumu, bu ‘darbe’yi açıkça reddetmeye ve tanımamaya davet ediyoruz.”

Açıklamada, alıkonulan tüm yetkililerin serbest bırakılması ve geçici iktidardaki tüm askeri üyelerin istifa ederek iktidarı, halkın uğruna şehit verdiği sivil hükümete devretmesi istendi. ÖDBG, talepleri tam olarak yerine getirilene kadar tüm devlet kurumlarında ve ülke genelinde kapsamlı bir sivil itaatsizlik durumu ilan etti.

Sudan'daki 'darbe karşıtı' gösterilerde 21 kişi yaralandı

Sudan’ın başkenti Hartum’da sivil yönetim yanlılarının ordu karargahı yakınındaki protesto gösterilerine askerin müdahalesi sonucu 21 kişinin yaralandığı bildirildi.

Sudan Merkezi Doktorlar Komitesinden yapılan açıklamaya göre, hükümetin feshi ve olağanüstü hal uygulamasına karşı çıkan eylemcilerin ordu karargahı yakınındaki gösterisine güvenlik güçleri gerçek mermiyle müdahale etti. Gösteriler sırasında 21 kişi yaralanırken, Sudan’ın farklı bölgelerindeki asker karşıtı protestolar sürüyor.

Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan, devlet televizyonunda yayımlanan açıklamasında, olağanüstü hal ilan ettiklerini, Egemenlik Konseyi ve kabinenin feshedildiğini ve Sudan’daki tüm kesimleri temsil edecek bağımsız bir yeterlilik hükümeti kurulacağını bildirmişti.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz