Okulun enkazından 7 kişinin cesedi çıkartıldı..

0

Ukrayna’da Rus saldırısına uğrayan Zeleniy Gay köyündeki okulun enkazından 3 kişi kurtarıldı, 7 kişinin ise cesedine ulaşıldı.

Nikolayev Eyaleti Acil Durumlar Servisi’nin Facebook hesabından yapılan açıklamada, 13 Mart’ta Rusların bölgeye bağlı Zeleniy Gay köyündeki okula hava saldırısı düzenlediği hatırlatıldı.

Söz konusu saldırı sonucu okul binasının büyük hasara uğradığı ve kurtarma ekiplerinin enkaz çalışmalarını ancak tamamlayabildiği kaydedildi.

Açıklamada, “Kurtarma ekipleri, enkaz altındaki 7 kişinin cansız bedenine ulaştı, 3 kişiyi de kurtardı.” ifadesi kullanıldı.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı savaşta acil ateşkesin sağlanması gerektiğini söyledi.

Scholz, Ürdün Kralı 2. Abdullah ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında, görüşmede güncel, bölgesel ve ikili ilişkilerin ele alındığını belirtti. Ukrayna’daki savaşın kınanması konusunda hemfikir olduklarını kaydeden Scholz, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e çatışmaları durdurması ve askeri kuvvetlerini geri çekmesi çağrısında bulundu.

Scholz, bir soru üzerine Polonya, Çekya ve Slovenya başbakanlarının Kiev’e gitmek istedikleri açıklamasını değerlendirerek, Ukrayna’ya çeşitli yollardan yardımcı olmanın iyi olduğunu söyledi.

Tüm görüşme formatlarının kullanılması ve sürdürülmesinin önemine işaret eden Scholz, acil ateşkesin sağlanmasında ısrar edilmesi için hem Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski hem de Putin ile görüşme yapmanın doğru olduğunu vurguladı.

Scholz, sivillerin daha fazla tehdit altında kalmaması için ateşkesin “hemen” sağlanmasını istedi. Görüşmede Orta Doğu barış sürecinin de ele alındığını ifade eden Scholz, bu bağlamda Alman hükümetinin İsrailliler ile Filistinliler arasında müzakere edilmiş iki devleti çözümü desteklediğinin altını çizdiğini anlattı.

Scholz, Suriye’deki krizin ortaya çıkmasının 11. yılına girildiğine işaret ederek, burada ancak Birleşmiş Milletler (BM) yönetiminde BM Güvenlik Konseyi’nin kararı kapsamında siyasi çözüm bulunması gerektiğini belirtti.

Şansölye Scholz, Ürdün’ün önemli sayıda sığınmacıya ev sahipliği yaptığını belirterek, bu çabaların desteği hak ettiğini ve ülkesinin Ürdün’e destek olmayı sürdüreceğini kaydetti. Ürdün Kralı 2. Abdullah da Almanya ile ilişkileri genişletmek istediğini dile getirerek, enerji ve sağlık alanlarında imkanların bulunduğunu söyledi.

İki ülkenin de iklim değişikliğiyle mücadele ettiğine değinen Kral Abdullah, Almanya ve Ürdün’ün “yeşil projelerde” iş birliği yapabileceğini ifade etti.

Kral Abdullah, ülkesinin özellikle Orta Doğu barış sürecinde barışçıl çözümler için çalışmaya devam edeceğinin altını çizerek, “Tüm bölgeye refah ve barış getireceksek, Filistinliler ve İsrailliler arasındaki barış önem taşıyor.” dedi.

Ürdün Kralı Abdullah, Ukrayna’daki krizi endişeyle takip ettiklerini kaydederek, bu ülkenin toprak bütünlüğüne ve egemenliğine saygı gösterilmesinin önemine dikkati çekti.

İngiltere, Rusya'ya lüks tüketim ürünlerinin ihracatını yasakladı

İngiliz hükümeti, Rusya’ya yüksek kaliteli lüks tüketim ürünlerinin ihracatını yasaklarken Rusya’dan gelen bazı ithalat kalemlerine ise ek gümrük vergisinin getirilmesine karar verildiğini bildirdi.

Açıklamada, son yaptırımların son adımı olarak artık Rusya ile ticarette yüzlerce üründe Dünya Ticaret Örgütü kapsamında uygulanan Milletlerarası Hukuk Açısından En Çok Gözetilen Ulus Kaydı esasının gözetilmeyeceği kaydedildi.

Hükümetin açıklamasında, Rusya’dan içerisinde votka, çelik, gübre, çimento, tahıl ve kürk ürünlerinin bulunduğu yüzlerce ürünün ithalatında mevcut vergilere ilaveten yüzde 35 ek vergi uygulanmasına karar verildiği ifade edildi.

Açıklamada İngiltere’nin Rusya’dan ithalatında ek vergi uygulamasına karar verilen kalemler arasında, alüminyum, meşrubat ürünleri, cam ürünleri, yağ, kağıt, makina, sanat eserlerine ve antika parçalarına da yer verildi.

Hükümetin açıklamasında İngiltere’nin Rusya’dan yıllık votka ithalatının yaklaşık 900 milyon sterlin seviyesinde olduğu belirtildi.

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen İngiltere’nin Uluslararası Ticaret Bakanı Anne-Marie Trevelyan, “(Rusya Devlet Başkanı Vladimir) Putin’i Ukrayna’daki barbarca eylemleri nedeniyle cezalandırma kararlılığımızda uluslararası ortaklarımızla omuz omuza duruyoruz.” ifadesini kullandı.

Maliye Bakanı Rishi Sunak ise “Yeni tarifelerimiz, Rus ekonomisini küresel ticaretten daha da izole edecek ve (ülke olarak) uymadığı kurallara dayalı uluslararası sistemden faydalanmamasını sağlayacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Dışişleri Bakanı Liz Truss ise sosyal medya platformu Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, şunları kaydetti: “Bugün itibarıyla Rusya’nın (Ukrayna’yı) işgalinden bu yana (yaptırımları uygulayacağımız) kişi ve kurum sayısı binin üzerine çıkmış olacak.”

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz