Online uyuşturucu satışı arttı..

0

Avrupa Uyuşturucu Raporu’na göre Covid-19 salgını sırasında uyuşturucuyu tedarik aşamasında yeni yöntemler ortaya çıktı. Online uyuşturucu satışı arttı. Yüz yüze alışveriş ve partilerde satılan uyuşturucular ise azaldı.

Raporda, kullanım ve dağıtımdaki yeni alışkanlıkların, Avrupa genelinde polis için daha uzun vadeli sorunlar oluşturabileceğine dikkat çekildi. Vurgulanan yeni gelişmeler ise şöyle ifade edildi: “Rekor düzeyde kokain ve büyük miktarda eroin ele geçirme vakaları, sentetik ilaç üretiminin artması, yüksek etkili kenevir, yeni sentetik opioidler ve yüksek MDMA seviyeleri içeren ecstasy tabletleriyle ilgili endişeler.”

2020 yılına kadar Avrupa’nın uyuşturucu durumunda belirlenen temel sonrunların başında ise giderek daha çok büyük miktarlarda uyuşturucu ele geçirilmesi geldi. “En sık kullanılan maddelerin birçok göstergesi, uyuşturucunun bulunabilirliğinin yüksek olduğunu göstermektedir.” denilen raporda, “Üretimdeki gelişmelerin yanı sıra, büyük miktarlarda kokain, esrar reçinesi ve genellikle deniz yoluyla intermodal konteynerlerde taşınan eroin miktarının kesilmesindeki artış, organize suç örgütlerinin lojistik tedarik zincirleri, nakliye yolları ve büyük limanlara sızma endişelerini gündeme getirmektedir.” ifadeleri kullanıldı.

Ayrıca kokainin Avrupa’daki uyuşturucu sorunundaki rolünün giderek artttığı belirtildi. Rapora göre bazı Avrupa ülkelerinde uygulanan kısıtlamalar nedeniyle, genellikle ‘parti ortamlarında’ alınan uyuşturucuların kullanımında düşüş görüldü. Bununla birlikte, yine kısıtlayıcı önlemlerin neden olduğu pazar tedarik zincirlerindeki aksaklıklar da buna neden olmuş olabileceği belirtildi.

Avrupa ülkelerindeki kısıtlamalar, kaçınılmaz olarak uyuşturucuların satılma biçiminde de değişikliğe neden oldu. Örneğin, darknet pazarları üzerinden çevrimiçi satışlar, sosyal medya ve şifreli mesajlaşma uygulamaları bunların başında geliyor. Salgın döneminde daha az yüz yüze alışveriş ve daha az nakit kullanımı da gözlemlendi.

50 yaş üstü grupta aşırı dozda uyuşturucudan kaynaklanan ölüm oranı arttı

Raporda yer alan bir dğer başlık ise ileri yaş grupları arasında aşırı dozda uyuşturucu ölümlerinin yüksek oranıydı. 2012-2018 yılları arasında 50 yaş üstü grupta aşırı dozda uyuşturucudan kaynaklanan ölümlerin yüzde 75 oranında artış gösterdiği belirtildi. Ayrıca,bBazı ülkelerdeki opioid vakalarının belirli bir kısmı, opioidlerin uzun süreli ağrı tedavisi bağlamında kullanımından kaynaklı ölümler ile ilişkilendirilebilir denildi.

Avrupa’da sadece geçen yıl tahmini 20 milyon genç yetişkinin uyuşturucu kullandığı düşünülüyor. Raporda, salgın sırasında geliştirilen yeni dağıtım modellerinin, savunmasız topluluklar üzerindeki ekonomik etkisine de değinildi. Europol, Avrupa kokain pazarının en az 9 milyon euro değerinde olduğunu, Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda, İspanya ve İngiltere’de ise 4 milyona yakın kokain kullanıcısı olduğu tahmin ediliyor.

Belçika’nın Antwerp kenti, 2019’da ele geçirilen 60 ton ile Avrupa’nın kokain giriş merkezi olmuştu. Mart ayında ise Belçika gümrüklerinde yetkililer bir tondan fazla kokaine el koydu.

Kaynak: Euronews

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz