Ördeğe benzeyen dinozor..

0

Bilim insanları, yaklaşık 71 milyon yıl önce günümüz penguenleri gibi avlanmak üzere su altına dalmak için adaptasyonlarını kullanmış olabilecek ördek benzeri, aerodinamik vücuda sahip yeni bir dinozor türü keşfetti.

Communications Biology adlı bilimsel dergide yayımlanan bulgular, iki bacaklı etobur bir dinozor türü olan kuş olmayan (non-avian) teropodun, ilk defa aerodinamik vücuda sahip olduğu bir örneği gösteriyor.

Daha önceki çalışmalar aerodinamik vücutların, kaz ve penguen gibi dalış yapan kuşların, su altındaki sürüklemenin üstesinden gelmesine nasıl yardımcı olduğunu belgelemişti.

Öte yandan Güney Kore’deki Seul Ulusal Üniversitesi’nden Yuong-Nam Lee’nin de aralarında bulunduğu araştırmacılar, bu tür vücut şekillerinin kuş olmayan dinozorlarda kaydedilmediğini söylüyor.

Yeni çalışmada bilim insanları, Moğolistan’daki Umnugobi şehrindeki kafatası, omurga, bir ön ayak ve iki arka ayak içeren fosilleşmiş kalıntı örneğini inceleyerek yeni türü tanımladı.

Araştırmacılar bu yeni türe, “çok dişli yüzen avcı” anlamına gelen Natovenator polydontus adını verdi. Bilim insanları analizlere dayanarak dinozorun, kuyruğuna doğru uzanan kaburgaları ve günümüz dalgıç kuşlarınkine benzer aerodinamik vücuduyla, hem suda hem karada yaşayan bir dalgıç avcı olmasını sağlayan çeşitli adaptasyonlara sahip olabileceğini söylüyor.

Araştırmacılar ayrıca dinozorun kaz gibi günümüz su kuşlarına benzer uzun bir boynu olduğuna dair kanıt da buldu. Bilim insanları bu adaptasyonların, Natovenator avını yakalamak için suda yüzerken sürükleme kuvvetini azaltmış olabileceğini söylüyor.

Araştırmacılar çalışmada, “Vücudun aerodinamik hale gelmesi yüzme sırasında hidrodinamik avantajlar sağladığından, bu özel dorsal kaburga biçimi Natovenator’un yetenekli bir yüzücü olduğuna kuvvetle işaret ediyor ve kuş olmayan bir teropod dinozorda aerodinamik vücuda dair ilk ikna edici kanıtı sağlıyor” diye yazdı.

Çalışma ayrıca, dinozorun çenesinin boyutuna kıyasla alışılmadık derecede fazla dişe sahip olduğunu ortaya koydu. Bilim insanları bunun, Natovenator’un balık ya da böcek temelli beslendiği anlamına gelebileceğini öne sürüyor.

Öte yandan bu hipotezi doğrulamak için mide içeriğinin fosilleşmiş kalıntıları gibi daha fazla kanıta ihtiyaç olduğunu belirtiyorlar. Araştırmacılar Natovenator’un, daha önceki çalışmaların günümüz su kuşları gibi hem suda hem karada yaşayan bir yaşam tarzına adapte olmuş olabileceğini öne sürdüğü benzer dinozor grubu halszkaraptorla yakından ilişkili olduğunu söylüyor.

Bilim insanları çalışmada, “Vücut şekli, Natovenator’un potansiyel olarak yüzme yeteneğine sahip bir avcı olduğuna ve aerodinamik gövdenin, ayrı teropod dinozor soylarında birbirinden bağımsız şekilde evrimleştiğine işaret ediyor” diye yazdı.

Kaynak: Independent Türkçe

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz