Panik atakla baş etmenizi sağlayacak tavsiyeler!

0
Rabia Güner

Panik atakla baş etme noktasında endişeleriniz olabilir. Biz de bu noktadan yola çıkarak sizler için etkili olabilecek bazı tavsiyeleri derledik. Gelin, yakından göz atalım!

Nefes alış verişinizi kontrol edin

Ücretsiz Mor Petaled çiçek Bitki Yakınında Duran Güneş Işığına Karşı Gözlerini Kapatan Kadın Stok Fotoğraflar

Panik atak sırasında nefes almada düzensizlik hissedebilir ya da nefes darlığı yaşayabilirsiniz. Bu anlarda nefesi kontrol altında tutmaya çalışmak önemlidir. Derin nefes alarak, nefes alış verişinize odaklandığınızda kalp atış hızınız da düşer. Böylece kan basıncınız dengelenir. Kendinizi çok daha iyi hissetmeye başlarsınız.

Etrafınızla bağınızı koparmayın

Panik Atak - DBE Davranış Bilimleri Enstitüsü

Panik atak anında bulunduğunuz ortamla etkileşimde kalmanız çok önemlidir. Böylece anda kalarak duyularınızı harekete geçirebilirsiniz. Bu şekilde panik atağın yarattığı duygulardan sıyrılmanız mümkün olabilir. Fiziksel bağ kurabilme noktasında da 5-4-3-2-1 tekniği oldukça etkilidir. Örneğin görebildiğiniz şeylere 5 numarasını verebilirsiniz.

Bir buz küpü tutun

Boynunuza Bir Buz Küpü Yerleştirip 20 Saniye Beklerseniz Ne Olur?

Buz tekniği de panik atakta etkili bir yöntemdir. Bu teknik için elinizin ya da ağzınızın içine bir adet buz yerleştirebilirsiniz. Bu rahatsız edici etki, zihninizin olumsuz şeyler düşünmesini engeller. Bu sayede bedenen rahatsız olsanız da zihnen rahatlamış hissedersiniz. Çünkü panik atak mücadelesinde duyulara hitap etmek kilit bir rol oynar.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz