Pentagon’a göre Rusya’nın ilerleyişi durma noktasına geldi..

0

Rusya-Ukrayna savaşı hakkında gazetecilere yazılı bilgilendirmede bulunan üst düzey Pentagon yetkilisi, “Bugün Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin 23’üncü günü. Rusların ülke genelinde ilerlemesi büyük ölçüde durma noktasında.” ifadesini kullandı.

Yetkili, Kiev yakınlarında, Rus kuvvetlerinin kuzey ve kuzeybatıda şehre doğru önemli ilerlemeler kaydetmediğini gözlemlediklerini, kentin doğusunda ise Rus kuvvetlerinin herhangi yeni bir hareketini gözlemlemediklerini kaydetti.

Ukrayna ordusunun etkili bir direnişle karşılık verdiğini belirten yetkili, Rus birliklerinin Çernihiv ve Harkov yakınlarından da herhangi bir ilerleme kaydedemediğini aktardı.

Yetkili, Rus güçlerinin halen Mikolayiv yakınlarında olduğunu, ancak Ukraynalıların kenti savunmaya devam ettiğini, Mariupol’da ise Rus ordusunun ağır bombardımanının devam ettiğini vurguladı.

Ukrayna hava sahasının halen ihtilaflı olduğunu dile getiren yetkili, “Ukrayna Hava Kuvvetleri uçak uçurmaya, hava ve füze savunma kabiliyetlerini kullanmaya devam ediyor. Ruslar, savaşın başlangıcından bu yana Ukrayna’ya 1080’den fazla füze fırlattı.” açıklamasında bulundu.

Yetkili, diğer taraftan Karadeniz’de herhangi bir hareketlilik olmadığını, ancak batıda yer alan, Lviv Uluslararası Havalimanı civarında füze saldırılarının olduğuna ilişkin haberlerin doğru olduğunu ifade etti. Pentagon yetkilisi, Rusya’nın muharip gücünün yaklaşık yüzde 90’ını hala elinde tuttuğunu değerlendirdi.

Öte yandan Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile ABD Başkanı Joe Biden dün yaptığı çevrim içi görüşmede ikili ilişkilerin gelişiminden çok Ukrayna’daki savaş ve Tayvan konusunda söylenenler öne çıktı.

Beyaz Saray, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, görüşmenin odağında Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik savaşı olduğu, Biden’ın ABD ve müttefiklerinin bu konudaki duruşu ve Rusya’ya uygulanan yaptırımlar konusunda bilgi verdiği, Çin’in savaş sürerken Rusya’ya ekipman desteği vermemesi konusunda Çinli mevkidaşını uyardığı aktarıldı.

Çin Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Devlet Başkanı Şi, ABD ve NATO müttefiklerine Ukrayna krizine yol açan problemleri çözmek için Rusya ile diyalog kurma çağrısı yaparken Çin’in tek taraflı yaptırımlara karşı olduğunu vurguladı.

Ukrayna’daki durumun bugünkü noktaya geldiğini görmeyi hiçbir zaman istemediklerini ifade eden Şi, olayların bir kez daha ülkelerin savaş meydanında karşı karşıya gelmemesi gerektiğini gösterdiğine dikkati çekti.

Gelinen noktada tüm tarafların Rusya ve Ukrayna’yı barış için diyalog ve müzakereye teşvik etmesi gerektiğinin altını çizen Şi, ABD ve NATO’ya Ukrayna krizinin temelini oluşturan sorunların çözümü için Rusya ile diyalog kurma ve hem Ukrayna’nın hem de Rusya’nın güvenlik endişelerini giderme çağrısında bulundu.

Çatışma ve cepheleşmenin kimsenin çıkarına olmadığının, uluslararası toplumun en çok barışa ve güvenliğe değer vermesi gerektiğinin altını çizen Şi, şunları kaydetti:

“Kalıcı çözüm, Soğuk Savaş zihniyetini reddederek, blok cepheleşmesinden kaçınarak bölge (Avrupa) ve dünya için dengeli, etkili ve sürdürülebilir güvenlik mimarisinin adım adım oluşturulmasıdır. Çin barış için elinden geleni yapmayı ve yapıcı rol oynamayı sürdürecektir.”

Şi, ayrım gözetmeyen ekonomik yaptırımların halkların refahını etkilediğine, küresel ekonomi, ticaret, finans, enerji, gıda ile sanayi ve tedarik zincirleri üzerindeki bozucu etkisiyle halihazırda Kovid-19 salgının etkilerinden kurtulmaya çalışan dünya ekonomisine zarar vereceğine dikkati çekti.

Çin-ABD ilişkileri ve Tayvan

Biden’ın Washington’ın Çin ile yeni bir Soğuk Savaş’a girme, Çin’in sistemini değiştirme veya Çin’e karşı ittifakları canlandırma arayışında olmadığını, Tayvan’ın bağımsızlığını da desteklemediğini ifade ettiğini aktaran Şi, “bu sözleri son derece ciddiye aldığını” vurguladı.

Şi, Çin-ABD ilişkilerinin bozulmasında en önemli etkenin ABD’de bazı kişilerin Tayvan’ın bağımsızlığını savunan güçlere yanlış mesajlar vermesi olduğuna işaret ederek, Tayvan sorununun yanlış ele alınmasının ikili ilişkilere bozucu etki yaratacağı uyarısında bulundu.

Çin-ABD ilişkilerinde mevcut gerilimlerin ABD tarafında bazı kişilerin iki devlet başkanının vardığı mutabakata ve Başkan Biden’ın olumlu beyanlarına uygun hareket etmemesinden kaynaklandığı görüşünü dile getiren Şi, “ABD, Çin’in stratejik niyetini yanlış algılıyor ve yanlış hesaplıyor.” ifadesini kullandı.

Şi ve Biden, geçen yıl 10 Şubat’ta ve 9 Eylül’de iki kez telefonda görüştükten sonra 16 Kasım’da çevrim içi görüşme gerçekleştirmişti.

İki liderin görüşmesi öncesinde, iki ülkenin üst düzey diplomatları, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ile Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkezi Komitesi Dışişleri Komisyonu Ofisi Direktörü Yang Cieçı, 14 Mart’ta İtalya’nın başkenti Roma’da bir araya gelmişti.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz