Pilot bayılınca uçak 40 dakika otomatik pilot modunda uçtu..

0

Avustralya’da gece uyumayan stajyer pilot, uçuş sırasında bayıldı. Uçak, 40 dakika boyunca otomatik pilot modunda uçtu.

Avustralya Ulaşım Güvenliği Bürosu’nun yaptığı açıklamada, stajyer pilotun uçuştan önceki gece yeterince uyumadığını, uçuş öncesinde de çok az yediği ve enerji içeceği içtiği belirtildi. Olayın yaşandığı anda uçakta tek başına bulunan pilotun, Güney Avustralya’daki kırsal bölge Parafield’den Port Augusta havaalanına uçtuğu aktarıldı.

Yapılan soruşturma sonrasında, daha önce soğuk algınlığı geçiren pilotun, baş ağrısı hissedince uçağı otomatik pilot moduna geçirdiği ve hava trafik kontrol çağrılarını duymadan 40 dakika boyunca bilinçsiz halde uçtuğu belirtildi. Uçağın yanından geçen bir başka uçaktaki pilot, baygın pilotun kendine geldiğini bildirmesinin ardından 2 uçak birlikte Parafield’e geri döndü.

Güvenlik bürosunun bildirdiğine göre, pilotun staj yaptığı uçuş okulu, olaydan sonra öğrencilerin iyi dinlendiğinden emin olacak ve stajyer pilotlara yorgunlukla başa çıkmaları konusunda eğitim verecek. Ayrıca pilotların uçuş öncesinde sağlık durumları ve tükettikleri ile ilgili bilgi vermeleri zorunlu hale gelecek.

Kaynak: Euronews

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz