Putin Hulusi Akar ve Hakan Fidan’la görüştü.. Rusya ve Türkiye, Suriye krizini çözmek için derin ekonomik işbirliği yapabilir

0

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşarı Hakan Fidan ile Moskova’da bir araya geldi.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu’nun Akar ve Fidan’la yaptığı görüşmede Suriye’deki durumu, bölgesel güvenliği ve askeri-teknik işbirliğinin geliştirilmesini istişare ettiği belirtildi. Sputnik’in aktardığı Rusya Savunma Bakanlığı’nın açıklamasına göre bir hafta aradan sonra yeniden buluşan Şoygu, Akar ve Fidan, Suriye konusunda kapsamlı bir görüş alışverişi yaptı.

Açıklamada, “Şoygu, Akar ve Fidan, geçen hafta Moskova’da başlattıkları kapsamlı diyaloğu devam ettirdi. Rus tarafı, Türk meslektaşlarına Suriye’nin kuzeybatısındaki durumun normalleşmesiyle ilgili teklifler sundu.” denildi. Bakanlık, tarafların bölgesel güvenlikle ilgili güncel konuları ve askeri-teknik işbirliğinin geliştirilmesi konusunu masaya yatırdığını da kaydetti.

“İlişkilerimiz yeni içerikle zenginleşiyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la düzenli olarak buluşuyoruz. İşbirliği bölgesel ve ekonomik konularda artıyor.” diyen Putin, Türk-Rus ilişkilerinin kapsamlı bir özellik kazandığını belirterek Moskova ve Ankara’nın Suriye krizini çözmek için derin ekonomik işbirliği yapabileceğini söyledi.

Rusya, Türkiye, İran ve ABD de dahil diğer ülkelerin çabalarının Suriye krizinin çözümünde ciddi bir ilerleme kaydedilmesini sağladığını anlatan Putin, “Başta İran olmak üzere diğer ilgili ülkelerin dahliyle Rusya ve Türkiye’nin sarf ettiği çabalar ve BM, Avrupalı ülkeler, ABD ile işbirliğimiz sayesinde Suriye krizinin çözümünde ciddi bir ilerleme kaydedildi.” şeklinde konuştu.

Mevlüt Çavuşoğlu da “Erdoğan sizi Türkiye’ye bekliyor. Balıkçı restoranına girme konusunda anlaşmanız var.” dedi.

 

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz