Putin’in savaş suçları işlediğinden emin..

0

ABD Başkanı Joe Biden, UCM’nin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e ilişkin yakalama kararına ilişkin “Bariz bir şekilde savaş suçları işledi.” diyerek kararı haklı bulduğunu ancak mahkemenin uluslararası ölçekte tanınmadığını söyledi.

Biden Beyaz Saray’da gazetecilerin sorularını cevapladı. UCM’nin Putin hakkındaki yakalama kararına ilişkin Biden, “Bence haklı bir karar. Ancak sorun şu ki (UCM), bizim tarafımızdan da uluslararası ölçekte de tanınmıyor.” dedi.

Biden, diğer taraftan, kararın önemli bir noktaya temas ettiğini belirterek, Putin’in Ukrayna’da savaş suçu işleyip işlemediğine ilişkin soruya, “Bariz bir şekilde savaş suçları işledi.” yanıtını verdi.

Putin ile Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in gelecek hafta yapacakları görüşmeyle ilgili, görüşmeden çıkacak sonuca bakacaklarını söyleyen Biden, Cumhuriyetçi Parti üyeleri tarafından ailesinin bazı üyelerinin Çin ile bağlantılı ödemeler yaptıkları iddialarının ise doğru olmadığını kaydetti.

UCM, Ukrayna’da işlenen suçlara ilişkin yürüttüğü soruşturma kapsamında, Rusya Devlet Başkanı Putin ve Rusya’nın Çocuk Hakları Komiseri Maria Alekseyevna Lvova-Belova hakkında savaş suçu gerekçesiyle yakalama kararı çıkarıldığını duyurmuştu.

ABD: Rusya'nın Ukrayna'da savaş suçları işlediğine dair şüphe yok

Beyaz Saray da Rusya’nın Ukrayna’da savaş suçları işlediğini ve bu hususta sorumluların hesap vermesi gerektiğini bildirdi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Adrienne Watson, Uluslararası Ceza Mahkemesinin (UCM) Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin hakkında yakalama kararına ilişkin AA muhabirine yazılı açıklama yaptı.

Watson, “Rusya’nın Ukrayna’da savaş suçları ve zulümler işlediğine dair şüphe yok. Biz de sorumlulardan hesap sorulması gerektiği konusunda nettik. UCM Savcısı bağımsız bir aktör ve önündeki kanıtlara bakarak kendi kararlarını verir. Savaş suçu işleyenlerin hesap vermesini istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz