Rahat uyumanıza engel olabilecek alışkanlıklar!

0
Rabia Güner

Uyku, beden sağlığı ve ruh sağlığı açısından son derece önemlidir. Biz de bu noktadan yola çıktık. Sizler için rahat uyumanıza engel olabilecek bazı alışkanlıkları derledik. Gelin, yakından göz atalım!

Kalitesiz bir uykunun sağlık ve yaşam kalitesi üzerinde oldukça fazla etkisi vardır. Bu yüzden rahat bir uyku için bazı alışkanlıkları değiştirmek büyük önem taşır. Peki, sağlıksız bir gece uykusuna sebep olan bu alışkanlıklar neler?

Doğrudan yatağa geçmek

Deliksiz uyku için 12 öneri - Acıbadem Hayat

Yoğun bir gün sonrası eve geldikten sonra hemen yatağa koşmak isteriz. Fakat bu beynin gündüz ile geceyi ayırt etmesini zorlaştıran bir durumdur. Sağlıklı olan ise rahatlatıcı akşam ritüelleri oluşturmaktır. Bu sayede gündüz ile gece arasına bir boşluk koymuş olursunuz ve daha rahat uyursunuz.

Rahatlatıcı akşam ritüelleri için de birçok farklı seçenek bulunur. Örneğin yatmadan önce hafif bir şeyler atıştırabilirsiniz. Ilık bir duş alabilir ya da kitap okuyabilirsiniz. Bunlar zihni sakinleştirecek ve daha rahat uyumanızı sağlayacak aktivitelerdir.

Yatmadan önce siyah çay içmek

Uyku Bozukluğu | Koru Hastaneleri

Yatmadan önce bitki çayları içerek sakinleşmeye çalışıyoruz. Üstelik bitki çayları, uykusuzluğa da son derece iyi geliyor. Özellikle papatya ve lavanta gibi çaylar rahatlatma konusunda oldukça etkili ve uyku kalitesini artırıyor.

Fakat bazı içecekler ise bunların tam tersi etkiler yapıyor. Örneğin, siz rahatlamak için siyah çay içtiğinizde içerdiği kafein nedeniyle uykunuzu açar. Uykusuzluk da gergin ve sinirli bir ruh haline sebep olur.

Kahvaltıyı atlamak

Uyku Bozuklukları Nedenleri - İzmir Psikolog

Kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Eğer sabah erken saatlerde kahvaltı etmeden dışarı çıkarsanız, birçok olumsuz etkenle karşılaşırsınız. Örneğin konsantre olma yeteneğiniz azalır. Sağlıklı kilo alıp vermeniz zorlaşır.

Bunların yanı sıra da uyku kaliteniz düşer. Üstelik kahvaltıyı düzenli olarak atlıyorsanız, kötü uyumanız kaçınılmaz olacaktır. Bu da sizi gün içinde agresif, gergin ve stresli yapar.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz