Ramazan Ayı

0
Mehmet Gündoğdu
Latest posts by Mehmet Gündoğdu (see all)

Ramazan ayı yaklaştı. 23 Mart 2023 Perşembe, Ramazan ayının ilk günü. 22mart Çarşamba günü akşamı  teravih namazı başlıyor ve aynı gecede sahura kalkacağız.

Bu yılki Ramazan ayı yazılarımıza “Ramazan” kelimesinin ne manaya geldiğini yazmakla başlayalım istedik. Hadi okuyalım.

Ramazan” Arapça bir kelime olup, dört manası vardır.

 Birincisi: “Ramazan”; Yaz sonunda, güz mevsimimin evvelinde yağıp yeryüzünü tozlardan, kirlerden temizleyen sonbahar (güz) yağmurlarına denir.

Bu sonbahar yağmurları yeryüzünde var olan her şeyin üzerindeki toz toprağı kiri pası temizlediği gibi; 

Ramazan ayında oruç tutarak ibadet eden mü’minler on bir aydan beri günahlarla kirlenmiş olan ruhlarını temizleyerek Ramazanlaşırlar.

Nitekim bir hadis-i şerifte Peygamber Efendimiz (s.a.s.) şöyle buyurmuştur:

“Kim fazîletine inanarak ve karşılığını Allah’tan bekleyerek Ramazan orucunu tutarsa, geçmiş günahları bağışlanır.” (Buhârî, İman 28, Savm 6; Müslim, Sıyâm 203; Ebû Dâvud, Ramazan 1.)

Ayrıca sonbahar yağmurları, yazın kuruyan bitkilerin yeniden yeşermesini; Yılın İkinci baharının başlamasını sağladığı gibi;

Ramazan ayında oruç tutarak ibadet eden mü’minler, onbir aydan beri, dünyevileşme ile kuruyan maneviyat yamaçlarının yeniden canlanmasıyla ve yeşermesiyle ulvileşerek (dindarlaşarak), Ramazanlaşırlar.

İkincisi: “Ramazan”; Güneşin şiddetli hararetinden toprağın, taşların yanıp siyahlaşması anlamına gelir.

Böyle kızgın yerde yürüyenlerin ayakları yanar, zahmet ve meşakkat çekerler. Kızgın yerler, üzerinde yürüyenlerin ayaklarını yaktığı gibi;

Ramazan ayında oruç tutan müminler de açlık ve susuzluğun hararetine katlanır, meşakkat çeker, içleri yanar. Böylelikle günahları yanıp, mağfiret olunarak Ramazanlaşırlar.

Üçüncüsü: “Ramazan”; Kılıcın namlusunu keskinleştirmek ya da okun ucundaki demirini inceltip ve sivrileştirmek için, yalabık iki taşın arasına koyup dövmek anlamına gelir.

Ramazan ayında oruç tutarak ibadet eden mü’minler onbir aydan beri; Narsizim (bencillik), Menfaatperestlik, (egoizm) ile sertleşen, kabalaşan, kendinden başka kimseyi görmeyen nefisler, etrafında olup bitenleri farkederek, iyilik, paylaşma ve güzel ahlak ile naifleşerek (yumuşayarak), nezaketle (incelikle) Ramazanlaşırlar.

Dolayısıyla İsmi “Ramazan” olanlar; nezih (pırıl, pırıl, tertemiz), naif ruhlu (yumuşak, uyumlu), fütüvvet seciyeli (daima genç ve canlı kişilikli) insanlar demektir.

Dördüncüsü, “Ramazan”, Allah’ın isimlerinden biri olduğu da rivayet edilmiştir.

Ramazan ayının kutsiyetini, manevi derinliğini, Kur’an’la, Oruç’la, zekâtla, sadaka ile vb. diğer ibadetlerle yaşayan müslümanlar;

Allah’ın Feyzi, bereketi, rahmeti, mağfireti ve ilhâmâtı (ilhamlar) gibi, “Ramazan” İsm-i Şerif’inin birçok tecellilerine mazhar olarak Ramazanlaşırlar.

Vesselam.

Kaynak;

Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır, Hak Dini Kur’an Dili, 1/531

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz