Rejim güçleri ile DEAŞ arasında çatışma.. 44 ölü

0

Suriye rejim güçleri ile DEAŞ arasında son 48 saatte yaşanan şiddetli çatışmalarda, 44 kişi öldü. Rus uçakları da rejim güçlerine destek verdi. Çatışmaların devam ettiği belirtiliyor.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nden yapılan açıklamaya göre DEAŞ örgütünün perşembeyi cumaya bağlayan gece Humus’un doğusundaki Suhne kentindeki Suriye rejim güçlerine ait mevzilere saldırı düzenledi. Gözlemevi, çatışmalarda DEAŞ safında 26 kişinin, rejim ve desteklediği milis gruplar safında da 18 kişinin öldüğünü açıkladı.

DEAŞ’ın bir yılı aşkın süre önce Suriye’nin doğu bölgelerinde kontrol ettiği bölgelerden çıkarılmasına rağmen örgütün halen Humus’un doğusundan Irak sınırına kadar uzanan çöl bölgelerini kullandığı kaydedildi. 9 Nisan’da rejim ve desteklediği milis gruplar ile DEAŞ arasında çıkan çatışmalarda 27 kişi öldü. Gözlemevi, Mayıs ortasında yaptığı açıklamada, örgütün 11 rejim askerini idam ettiğini aktardı.

Gözlemci ve analistler, örgütün kontrol ettiği bölgelerin geri alınmasının tehlikenin sona erdiği anlamına gelmediğini, örgütün halen çöl bölgelerinde aktif olduğuna işaret ediyorlar. DEAŞ unsurları genelde sivil ve askeri hedeflere yönelik kaçırma, bombalı saldırı veya suikast gibi eylemler düzenliyor. Örgüt neredeyse her gün Deyri Zor’da konuşlanan Suriye Demokratik Güçleri’ne (SDG) saldırılar gerçekleştiriyor.

Kaynak: Şarku’l Avsat

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz