Rocky ve Rambo filmlerinin aktörü ve sanat

0

Sylvester Stallone’yi tanımayanınız yoktur sanırım. Özellikle akranım olanlar ve onlardan birkaç yaş büyük ve küçük olanlar çok iyi bilirler.
Rocky filminin aktörü ve aynı zamanda Rambo filmlerinin.

Rocky filmi Stallone’nin çıkış filmiydi. Daha önceki rolleriyle çok dikkat çekemedi. Bunun sebebini de doğumda yaşadığı sorunlar sebebiyle yüzünün felç olması ve bu yüzden düzgün konuşamaması ve yüzündeki ifadenin yamuk olması. Gerçi bu özellik bence daha sonraki filmlerde ona büyük avantajlar kazandırdı.

Nereden çıktı bu Stallone konusu diyorsunuz, biliyorum.

Geçtiğimiz hafta Köln’de bir sanat galerisindeydim. Konu Sylvester Stallone idi ama benim tahminim onun hakkında yapılan resimlerin sergileneceği şeklindeydi. Elime tutuşturulan broşürü incelemedim çünkü spontane olan şeylerin verdiği heyecanı seviyorum.

Sanat galerisinin girişindeki resimler beni yanıltmadı, evet başka sanatçıların onun hakkında yaptıkları eserlerdi. Ama üçüncü eserden sonra eser sahibi kısmında Stallone’nin ismini görünce şaşırmadım değil hani.

Evet, bu eserleri meydana getiren bizim o boks, savaş sahnelerinden çok iyi tanıdığımız Sylvester Stallone idi.

Bizim yaşımızdaki erkek çocukları için Rocky ve Rambo filmleri bir zamanlar çok çekiciydi. Bu yüzden de onun hakkında yapılan eserler dikkatimi çekmişti.

İkincisi de sanırım gen coğrafyamda %25 olan İtalyanlık durumu.

Stallone’yi ve yaptığı filmleri Amerikancılık olarak niteleyenler olabilir. Özellikle de tek başına Afganistan’a girmesi ve Amerikan rüyasının ürünü olması. Ben bu konuyla pek ilgilenmiyorum. Neden mi? Çünkü eskiye dönük olarak değerlendirme yapmak ve olayları olumsuzlamak bana çok da mantıklı gelmiyor.

Beni asıl ilgilendiren konu boks ve savaş filmleri yapan ve görünümüyle çok sert görünen bir kişinin sanata olan ilgisi.

O sert görünümünün altında yatan o duygu dünyası.

Meydana getirdiği eserlerde sıklıkla geçen Scarlet ismi.

Scarlet Stallone’nin kızının adı. Bundan dolayı da eserlerinde yoğun olarak işlemiş.

Yaptığı eserlerde dikkatimi çeken sanat eserlerinin ‘karanlık’ olması. Sanıyorum bu karanlık olma yaşadığı dünya ile hissettiği dünya arasındaki uçurum. Acımasız dünyadan sanatçı ruhlu olarak yaşamak kadar zor bir durum söz konusu değil.

Stallone’yi bu kadar değerli kılan sadece aksiyon filmlerinde oynayan bir oyuncu olması değil.

Aynı zamanda yazdığı senaryolar, yönettiği filmler ve aynı zamanda yapımcı olarak ürettiği filmlerin bu kadar fazla olması.

Sanat eserlerinden birkaçını sizinle paylaşacağım.

Umarım sizler için de güzel keyif olur.

Sevgi ve Bilgiyle kalın

Önceki İçerikKuantum AKP’yi dinliyor…
Sonraki İçerikCumhurbaşkanlığı seçiminde adaylık hesapları
Sinan Eskicioğlu kimdir? 1974 İzmir’de dünyaya geldi. Agah Efendi İlkokulu’nda eğitim hayatına başladı. İzmir İmam Hatip Lisesi’ni bitirdikten sonra ÖSYM sınavlarında Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni kazandı. Kelam dalında ‘Allah’ın iradesi ve Nedensellik Problemi’ isimli bitirme teziyle, gecikmeli olarak 2000 yılında üniversiteden mezun oldu. 28 Şubat sürecinin etkisiyle İlahiyat fakültesi mezunlarının öğretmen yapılmaması yüzünden 2002 yılına kadar ticaretle ilgilendi. 2002 yılında D.E.Ü. İlahiyat Fakültesi’nde Din Felsefesi dalında yüksek lisansa başladı. Aynı yıl yüksek lisans programını yarıda bırakıp Almanya’ya gitti. Almanya’da Diyanet’e bağlı çeşitli camilerde eğitmenlik ve öğretmenlik yaptı. Duisburg-Essen Üniversitesi Sosyal işler ve yöneticilik bölümünde eğitim aldı. 2007-2011 yılları arasında IGMG (Avrupa Milli Görüş)’de Düsseldorf Bölgesi Eğitim Merkezi müdürlüğü ve bölge eğitmeni olarak çalıştı. 2011-2013 yılları arasında Osnabrück Üniversitesi Protestan Mezhebi bölümünde eğitimine devam etti. 2016 yılından itibaren Ocak Medya gazetesinde köşe yazarlığı yapmaktadır. 2020 yılında gazetenin genel yayın yönetmenliğini üstlenen yazar Almanca, İngilizce bilmektedir. şimdiye kadar yayınlanmış olan yedi kitabı vardır. Yok Edin İnsanın İnsana Kulluğunu- Kişiselleştirilmiş İslam, Zeytin Ağacı (Roman), Katar istanbul, Müslüman Kardeşlerden Ak Parti’ye İslamcılık., Tarihteki Dindar Zalimler. İbn Sina, İbn Haldun

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz