Romantik ilişkilerde gerekli olan duygusal ihtiyaçlar!

0
Rabia Güner

Nasıl yeme, içme, barınma gibi temel ihtiyaçlarımız varsa, duygusal anlamda da ihtiyaçlarımız vardır. Biz de bu noktadan yola çıkarak sizler için romantik ilişkilerde gerekli olan duygusal ihtiyaçlardan bazılarını derledik. Gelin, yakından göz atalım!

Kabul

Bağlanma Stilleri ve Romantik İlişkiler - Psikomental Psikoloji

Romantik ilişkilerde partnerlerin birbirini olduğu gibi kabul etmesi önemlidir. Aidiyet duygusu en sağlam bu temelde oluşur. Eğer bir ilişkide taraflardan biri olduğu gibi kabul edilmiyor ve değiştirilmeye çalışılıyorsa bir sorun var demektir. Bu sizin ihtiyaçlarınız olan duyguları harekete geçirmekten çok yıpratıcı olacaktır.

Özerklik

Neden Romantik İlişkiye İhtiyaç Duyarız? • Psikolaj

Romantik bir ilişkide taraflar bazen benlik duygularından uzaklaşıp her konuya ”biz” noktasıyla bakabilir. Her an birlikte olan ve her aktiviteyi beraber yapan çiftler bir süre sonra benlik duygularını yitirir. Karşı tarafa bağımlı hale gelir. Her ne kadar bir ilişkide olunsa da iki tarafta özünde farklıdır. Bu yüzden özerklik ilişki içerisinde mutlaka korunmalıdır.

Öncelik verme

Mutlu ilişkinin en temel kuralı - Sağlık Haberleri

Partnerinizin size öncelik vermesini beklemek son derece normaldir. Çünkü karşı taraftan bir öncelik görmediğinizde değersiz hissedebilirsiniz. Fakat bu noktada öncelik size verilmiyorsa nedenini bulmak çok önemlidir. Belki yardıma ihtiyacı olan bir ailesi ya da arkadaşı olabilir. Bu size öncelik vermediği anlamına gelmez. Bu yüzden bu noktada yargılayıcı olmamak gerekir. Bu romantik ilişkilerdeki en temel duygusal ihtiyaçlardan biridir. Fakat öncelik siz olmadığınızda hemen önyargılı yaklaşmamak mühimdir.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz