Ruh sağlığını olumsuz anlamda etkiliyor!

0
Rabia Güner

Ruh sağlığını olumsuz anlamda etkileyen birçok alışkanlık var. Biz de bu noktadan yola çıktık. Sizlere ruh sağlığını korumanız için dikkat etmeniz gerekenlerden bazılarını derledik. Gelin yakından göz atalım!

Ruh sağlığının bozulmasına neden olan en önemli şey alışkanlıklardır. Peki, bu alışkanlıklar nelerdir? İşte sizler için derlediğimiz 3 tanesi…

Ertelemek

Ücretsiz Berrak Kum Saatinin Sığ Odağı Stok Fotoğraflar

Erteleme hastalığı günümüzün öne çıkan sorunlarından biridir. Modern insanın en sık karşılaştığı bu sorun, özellikle de stresli bir şeyse hemen ertelenmeye müsaittir. Fakat bir şeyi ertelemek onu ortadan kaldırmak anlamına gelmediğinden çoğu zaman mantıklı değildir.

İşlerin çok daha stresli hale gelmesine neden olabilen bu durum, ruh sağlığını da bozabilen unsurlardan biridir. Bu yüzden en sağlıklısı hiçbir şeyi ertelememektir.

Olumsuz düşünmek

Ücretsiz Gri Atletli Kadın Stok Fotoğraflar

Sürekli olumsuz düşünmek de ruh sağlığını bozan alışkanlıklardan biridir. Hatta ruh sağlığını bozan faktörlerin en başında gelir. Kendi kendinize sürekli olumsuz şeyler söylemeniz ya da kendinizle ilgili sürekli olumsuz şeyler düşünmeniz sağlıklı değildir.

İnsanlar sizin hakkınızda istedikleri kadar olumsuz düşünebilir ama sizin kendiniz hakkında böyle düşünmeye lüksünüz yoktur. Eğer olumsuz düşünmeyi bırakırsanız ruh sağlığınız hızlıca düzelecektir.

Hayatı fazla ciddiye almak

Ücretsiz Masaya Yaslanmış Kadın Stok Fotoğraflar

Hayatı fazla ciddiye almak da ruh sağlığını olumsuz etkileyen faktörlerden biridir. Üstelik sadece ruhsal değil fiziksel sağlığı da olumsuz etkileyen bir durumdur. Bu tarz bir alışkanlık, sağlıklı yaşamı asla mümkün kılmaz.

Her kötü olayı sanki dünyanın sonuymuş gibi karşılamanın hiçbir mantığı yoktur. En sağlıklısı biraz gevşeyip, mümkün olduğunca hayatın olumlu yönlerini görmeye çalışmaktır.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz