Rusya’nın Tatar liderleri ile 50’ye yakın kişiyi gözaltına almasına kınama..

0

Rusya, 5 Kırım Tatar Türkünün akıbetini öğrenmek için Kırım’daki Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) binasına gelen aralarında 2 gazetecinin de olduğu 50’den fazla kişiyi gözaltına aldı. Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, Ukraynalı vatandaşlarına yapılan kitle baskısının Kırım Platformu’na karşı intikam amaçlı olduğunu söyledi.

Rusya’nın yasa dışı ilhak ettiği Kırım’da Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Neriman Celal 4 Kasım’a kadar tutuklu kalacak. Kırım Dayanışması Platformu’nun Facebook’tan yaptığı açıklamada, Akmescit şehrindeki Kievskiy Bölge Mahkemesi, Celal’in 4 Kasım’a kadar tutuklu yargılanmasına hükmetti.

Mahkeme, savunma tarafının ev hapsi tedbiri talebini reddetti. Celal, “sabotaj” iddiasıyla 12 ila 15 sene arasında hapis cezasıyla yargılanıyor.

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar ise Kırım Platformuna destek veren Ukrayna vatandaşlarına eziyet edildiğini bildirdi. Ukrayna vatandaşlarına uydurma ceza davaları açıldığını vurgulayan Ceppar, “Rus işgal makamları, Kırım’ın geçici işgaline karşı olanlar için siyasi motivasyonlu kapsamlı bir eziyet sistemi oluşturdu.” değerlendirmesinde bulundu.

Avrupa Birliği de Rusya’nın Kırım’da Tatar liderleri ile 50’ye yakın kişiyi gözaltına alınmasını kınadı. AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in ofisinden yapılan yazılı açıklamada, AB’nin, Rusya’nın yasa dışı şekilde ilhak ettiği Kırım’da 3-4 Eylül’de Tatar liderler Eldar Odamanov, Aziz Akhtemov, Nariman Dzhelial, Shevket Useinov ve Asan Akhtemov ile 50 kişiyi gözaltına almasını kınadığını bildirildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi: “AB, gözaltıların siyasi güdümlü ve uluslararası hukuka göre yasa dışı olduğunu düşünüyor. AB, Kırım ve Sivastopol’da Rus mevzuatının uygulanmasını tanımıyor ve yasa dışı olarak gözaltına alınan tüm Ukraynalıların gecikmeden serbest bırakılmasını bekliyor.”

AB’nin Rusya’yı uluslararası hukuktan doğan yükümlülüklerine uymaya ve Kırım sakinlerine yönelik insan hakları ihlallerini durdurmaya çağırdığı belirtilen açıklamada, “AB, uluslararası kabul görmüş sınırları içinde Ukrayna’nın bağımsızlığına, egemenliğine ve toprak bütünlüğüne verdiği destekte tereddütsüzdür. AB, Kırım yarımadasının Rusya tarafından yasa dışı olarak ilhak edilmesini tanımıyor ve tanımayacak.” ifadesi kullanıldı.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz