Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu: AK Parti bölünüyor; oy oranı yüzde 30’un altına inmiş

0

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, TV100’de gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı. Yeni parti kurma hazırlığı içindeki Ahmet Davutoğlu’nun iade-i ziyaretinde ne konuşulduğuna dair bir soruyu cevaplayan Karamollaoğlu, “Birkaç tane siyasî parti kurulsa da bizim öyle tahmin ediyorum ki münasebetlerimiz oldukça sık olacak, yakın olacak ve sıcak olacak. Çünkü ittifak ettiğimiz çok konular var.” dedi.

“Türk siyasetinde böyle bir parçalanma hissiyatına kapılıyor musunuz?” sorusuna da Karamollaoğlu, “Yoo, ben bir parçalanma hissiyatına kapılmıyorum. Sadece AK Parti bölünüyor; o hissiyat var ortada. Çünkü kopanlar oradan kopuyor gibi.” karşılığını verdi. Karamollaoğlu, kendilerine ulaşan son anketlere göre AK Parti’nin oy oranının yüzde 30’un altına inmiş gözüktüğünü söyledi.

Dış politika konularını da değerlendiren Karamollaoğlu, Saadet Partisi olarak ABD ve AB ile birlikte hareket edemeyecek oluşlarının sebebini şöyle açıkladı: “Bizim Avrupa’yla, Amerika’yla birlikte olamayacağımızın temel sebebi, onların kendi ortaya koydukları prensiplerde çifte standart gözetmeleridir, esas. Yoksa niye bir araya gelmeyelim?”

İktidara, ABD’ye güvenerek Suriye’ye girerseniz, yarın sizi yarı yolda bırakırlar diye uyarıda bulunduklarını hatırlatan Karamollaoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Bugünkü geldikleri noktada ben, ille NATO’dan da çıkılsın, ille Avrupa ile bugünkü halde karşı karşıya gelinsin, öyle bir iddiada bulunmuyorum; ama biz, prensip itibariyle Avrupa ile ikili ilişkiler kurarak münasebetlerimizi geliştirmenin daha mantıklı, daha doğru olacağına inanıyorum. Avrupa’nın şu anda bizim yakalayamadığımız bazı özellikleri var; ama bu, çifte standartla birlikte giden bir özellik. Çifte standart uyguluyorlar. Kendi içlerinde farklılar, dışarıya karşı farklılar. Yani sömürüden vazgeçemiyorlar. Kendilerinde bir tekebbür var; çifte standarttan vazgeçemiyorlar. Yeri geldiği zaman ‘Tahakküm olmasın, demokrasi olsun’ diyorlar; ama gidip Mısır’da Sisi’yi destekliyorlar. Neresini tutacağız biz Avrupa’nın?”

Suriye meselesi, konuşarak halledilebilirdi, olmadı

Karamollaoğlu, Suriye meselesinin başlangıcında Saadet Partisi olarak Beşşar Esad’la görüştüklerini, edindikleri kanaati de AK Parti iktidarına ‘Bunlarla oturulup konuşulursa bu problem çözülür’ şeklinde ilettiklerini anlattı. Karamollaoğlu, şöyle konuştu:

“Onların da (Suriye yönetiminin) beklentisi öyleydi; ama bu kadar 400 bin 500 bin adam ölecek, 4-5 milyon, belki 8 milyon insan memleketini terk edecek, şimdi ‘Hadi bakalım, Barış Pınarı Harekâtı’yla biz, en azından 2 milyon insanı sınırda güvenli bir bölgede rahat yaşayabilmeleri için, inşaatlar yaparak bu problemi çözelim.’ Çözemezsiniz. Çözemiyorlar zaten. Çünkü bizim (Türkiye’nin) niyetimiz, düşüncemiz farklı, karşı tarafın düşüncesi, niyeti farklı. 30 kilometrelik güvenli koridor olacaktı, ne oldu? Ruslar geldi, ‘9 kilometrede kalırız, geriye gidemeyiz biz’ dediler. 400 küsur kilometre olacaktı, ne oldu? 120 kilometrede kaldık. Güvenlik bile sağlanamadı. ‘Çıkacağız’ dediler, kimse çıkıp gitmedi. Amerika buradan askerlerini çekiyordu, yeniden asker gönderdi.” Karamollaoğlu, dış politikada iktidarın B ve C planlarının olmadığını ifade etti.

Akşener, Gül’ün ortak adaylığını kabul etmedi

Karamollaoğlu, bir soru üzerine cumhurbaşkanı seçim sürecindeki teşebbüslerini özetledi. Muhalefetin güçlü bir adayla seçime girmesi halinde başarı elde etmesinin mümkün olduğunu düşünerek 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e teklifte bulunduğunu kaydetti. Karamollaoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun bu teklifi hemen kabul ettiğini ancak İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in, seçmenine adaylık sözü verdiği gerekçesiyle geri adım atmasının mümkün olmadığını söylediğini anlattı.

Karamollaoğlu, dış politika, ekonomi, eğitim ve adalet alanında Davutoğlu ve Babacan’la mutabık olduklarını ancak diğer konularda ayrıntılı görüşmeler yapmadıklarını ifade etti. Karamollaoğlu, Saadet Partisi olarak üretime dayalı bir ekonomi modelini savunduklarını; devlet kaynaklarının öncelikli olarak tarım ve sanayi alanında kullanılması gerektiğini düşündüklerini anlattı.

Arınç’ın söyledikleri gayet mantıklı

Karamollaoğlu, 15 Temmuz darbe teşebbüsünün ardından hükümete Kanun Hükmünde Kararname (KHK) çıkarma yetkisi verilmesinin normal olduğunu ancak bu uygulamanın en fazla bir yıl sürmesi gerekirken hâlâ devam ediyor olmasını doğru bulmadıklarını dile getirdi. Karamollaoğlu, eski TBMM Başkanı ve Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bülent Arınç’ın KHK konusunda söylediklerinin ‘gayet mantıklı’ olduğunu söyledi.

Davutoğlu ile de Ali Babacan ile de mevcut haliyle başkanlık sisteminin tasvip edilemeyeceği konusunda mutabık olduklarını belirten Karamollaoğlu, kendilerinin parlamenter sisteme dönmeyi de, başkanlık sistemini denetlenebilir hale dönüştürmeyi de uygun gördüklerini dile getirdi.

Damat aldı uçurdu

Savunma sanayisi alanına da temas eden Karamollaoğlu, yabancı şirketlerin, yüksek teknoloji içeren tezgâhları Türkiye’ye satmadıklarını, Türkiye’nin de bu engeli aşmak için Afrika’da bir şirkete ortak olarak bu tezgâhları önce o ülkeye getirtip, sonra da Türkiye’ye naklettiğini anlattı. Karamollaoğlu, “Bu, çok acı bir şey ama. Çünkü ‘Siz, belli bir noktaya geldiniz mi, o noktayı aşarsanız bizimle rakip olacaksınız. O rekabete de biz razı değiliz’ diyorlar. Bizim bunları aşmamız lâzım.” dedi. Karamollaoğlu, hükümetin bu konuda gerekli ölçüde politika geliştiremediğini söyledi.

Türkiye’nin insansız hava araçları üretiminin, bu alanda atılmış en önemli adım olduğunu vurgulayan Karamollaoğlu, “15 senedir bu konunun üzerinde duruyor, bunları üreten arkadaşlar. Yakın tanıdığım için biliyorum ben. Orada bir damat oldu; Allah razı olsun, o damat aldı uçurdu.” diye konuştu.

KHK döneminin bittiği kanaatindeyim

Programda KHK konusuna yeniden temas eden Karamollaoğlu, “Ben, şu gidişatta artık Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) döneminin bittiği kanaatindeyim. Bitmesi gerektiği bir defa kesin. Çünkü 3 sene sonra siz, artık istihbarat raporları ve zanla hüküm veremezsiniz. Geçmiş dönemi. Çünkü zandır nihayetinde. Kanun Hükmünde Kararname, bir kanaat üzerine yazılır. O kanaati de sizde, sizin yanınızda bulunan insanlar oluşturur. Doğru mu söylüyor, yanlış mı? Bunun piyasasının bile oluştuğunu söyleyenler var. ‘Ver bir milyon Lirayı çıkarayım’ diyor. Doğru mu değil mi, bilmiyorum. Başıma gelmedi; ama bunu diyenler var. O zaman böyle bir pazarın oluşması, bu sefer hükümetin üzerine, kendi istemediği halde yüklenen bir yük haline geliyor. Ondan da kurtulması icap eder diye düşünüyorum.”

EYT meselesi için olağan üstü bir karar alınır ve halledilir

Karamollaoğlu, emeklilikte Yaşa Takılanların (EYT) durumları hakkında da, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bunu karşılayacak malî durumlarının olmadığını söylediğini hatırlattı. Karamollaoğlu, “Bendeki kanaat ise, hak bu şekilde geçiştirilemez. Mutlaka onlar, kanunlar çerçevesinde böyle bir hakkı elde etmişlerse ki mağdurlar var burada; yani çok garip bir şey bu.” diye konuştu.

Çalışanların emeklilik maaşlarının, çalıştıkça düştüğüne işaret eden Karamollaoğlu, bunu ilk öğrendiğinde ‘Olmaz böyle bir iş’ diyerek inanmadığını ancak uzmanları dinlediğinde bunun gerçek olduğunu gördüğünü anlattı. Karamollaoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Böyle bir mantık, Dünya’nın hiçbir yerinde olmaz. Yürümez bu. O nasıl çözülür? Onun çözümü, bugünkü kurallar içinde ele alırsanız, gene çözemezsiniz. Olağan üstü şartlarda olağan üstü kararlar alma mecburiyeti var; ama kimsenin hakkını yeme veya onu erteleme, geciktirme hakkı kimsede olmaz. Bunun bir programa bağlanması gerekir ve ben, bunun çözülebileceğine inanıyorum. Bir yük getirir mi? Ciddi manâda bir yük getirir; ama bir yol bulunur.”

KHK konusunda da hükümetin tavrında bir değişiklik olacağı kanaati edindiğini ifade eden Karamollaoğlu, “Çünkü evet, seçim yarın olmayacak; ama 2 sene sonra da olsa, seçim günü bu değişikliği yapmak iktidara bir fayda sağlamaz. Şimdiden birtakım adımları atmaları lâzım. Gene seçime yönelik de desek, böyle bir politika gözetiliyor zannediyorum. Yavaş yavaş da işte meselâ tutuklananların çıkması, beraatlerin adedinin artması, artık mahkemelerin biraz daha bağımsız karar verir hale gelmesi…”

İdris Naim Şahin’in siyasî karnesi temiz

Karamollaoğlu, İdris Naim Şahin’in Genel İdare Kurulu’na üye seçilmesine dair bir soru üzerine, Şahin’in siyaset karnesinin kendilerine göre gayet temiz ve düzgün olduğunu belirterek, kadrolarına almayı faydalı bulduklarını söyledi.

Karamollaoğlu, bir soru üzerine, Kürt meselesinin sadece askerî yöntemlerle çözülemeyeceğini belirterek, “Türkiye’de onlar, eşit şartlarda bir vatandaş olduklarını görmeliler. Aslında eşit şartlara sahip vatandaşlar; ama değilmiş kanaati oluşturulduğu için problem çıkıyor.” dedi.

Kaynak: TV5

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz