Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu: Biz sadece kınıyoruz; Müslümanlık, insanların derdiyle dertlenmek bu değil

0

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, twitter hesabından bir video paylaşımında bulunarak “Ekonomi düzelir mi?” sorusuna cevap verdi.

“Ülkemizin asıl gündemi olan ekonomik buhran, şahısların kendi siyasi kaygılarına kurban ediliyor.” diyen Karamollaoğlu, “Herkesin aklında bir soru var: ‘Ekonomi düzelir mi?’ Evet, düzelir! Ancak bugüne kadar yürütülen politikalar değişirse.” dedi.

“Aç olanın derdini tam olarak biliyoruz desek doğru olmaz.” diyen Karamollaoğlu, şunları söyledi: “Çocuklarının karnını doyuramayanın, onların halini anlaması mümkün değil. Ülkemizde bu şekilde yaşayan yüz binler değil, milyonlar var. Onların evine gitsek, misafir olsak yine seferber olur, kendi yemediklerini bize yedirebilmek için büyük çaba içine düşerler. Bizim insanımız bonkör, bizim insanımız kanaatkar, fedakar. Ama ne yazık ki bu sıkıntıları çekiyoruz. Sadece memleketimizde değil, İslam alemine baktığımızda çok daha korkunç hadiseleri yaşıyoruz.

İşte Suriye. Bazı kişiler Suriyeli göçmenlerden rahatsız. Biz karnımızı doyuramıyoruz ama başkasının açlığına da ne yapalım o da aç kalsın diye bir kenara itemeyiz. Biz farklıyız, farklılığımızı da göstermek zorundayız. Türkiye’ye sığınanlar belki emniyette oluyorlar. Geri kalanlar açlık, susuzluk ve öldürülme tehlikesiyle karşı karşıya yaşıyor. Yakın akrabalarını kaybetmiş yüz binlerce insan var.

Yemen her gün bombalanıyor. Libya’da birbirlerini yiyorlar. Bangladeş’e gidin, oradaki insanlar kendi memleketlerini terk etmiş, geri dönmeye korkuyorlar. Dışarıya gerek yok, biz birbirimize yetiyoruz. Bunu kabullenmek mümkün değil. İslam alemi bu haldeyken bunların derdini dile getirmeyenlere hayret ediyorum. Bizim ekmeğimiz kuru ama öbürleri de kardeşimiz, öbürleri de insan.

Biz de sadece kınıyoruz. Müslümanlık bu değil, insanların derdiyle dertlenmek bu değil. Dünyada Müslümanları bir araya getirecek, dertleriyle dertlenecek kimse kalmadı. Bunu yapmak isteyen yapar, icraatı görünür. Dünyada birtakım sıkıntılar olduğunda bütün İslam ülkelerinin ileri gelenleri toplanıp ‘Kınadık’ deyin. Adamın umurunda değil ki kınasan ne yazar kınamasan ne yazar. Bir yaptırım kararı alabiliyor musun, o vahşeti önleyebiliyor musun? Bunu ancak biz bir araya gelirsek durdurabiliriz.

Şu anda dünyanın en büyük ülkesi ABD’de bizim Beyaz Saray dediğimiz yer aslında Beyaz Ev. İngiltere Başbakanı da sarayda oturmuyor. Bizim akıllılarımız da sarayda oturursak gelenler de ne kadar muhteşem bir ülkeymiş diye düşünmez sadece acır. Halkının derdiyle dertlenemeyen, üstelik de itibarı için yapılan harcamaları da israf gibi görmeyen bir anlayışa sahipler. Olmaz, fakirin halinden anlamadan olmaz.

Yemen sürekli bombalanıyor. Maalesef kimse de çıkıp bu katliama bir şey demiyor ya da diyemiyor. Filistin’de ise Ramazan öncesi ve sonrası İsrail saldırılarına devam ediyor. Muhakkak Ramazan ayına günler kala ya da Ramazan’da saldırılarını artırıyor. İsrail o saldırılarını geleneksel hale getirdi. Hiç vazgeçmiyorlar bu saldırılarından. Keşmir eskisine göre daha baskılı bir hale geldi.

İşgal altındaki Keşmir ciddi sıkıntı çekiyor. Keşmir ve Filistin dışında her yerde Müslümanlar birbirlerini yiyor. Biz kendi meselemize sahip çıkamazsak başkaları gelip bizim meselemize el atar. En azından konuşmaya, görüşmeye ve çare üretmeye mecburuz. Çare üretmek için gayret sarf etmeliyiz. Bizi son zamanlarda en çok üzen ise şeklen İslami noktadan birtakım mesafeler kat edilse de İslami değerlerinin fiilen yok edilmesi noktasına geldi. Bu hepimizi üzüyor.

Bizim yaklaşık 40 yıllık bir genel merkezimiz vardı. O genel merkezimizden tahliye edildik. Bir yer aradık ve bulduk. Şimdi bulduğumuz yerin miktarının ödenmesi ve oranın tadilatı gerekiyor. Binanın kaba inşaatı bitmiş vaziyette. İç kısmını ise kendimize göre tanzim edeceğiz. Sıfırdan başladık, bundan dolayı sizden de ve çevrenizdekilerden de buraya katkı bekliyoruz. Allah razı olsun, geniş kitlelerden destek geliyor. Bunun artması gerekiyor. Onun için gayretlerinizi bekliyoruz.”

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz