Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu: Moğol ve Haçlı istilalarından daha ağır bir sürecin içinden geçmekteyiz

0

Saadet Partisi’nin ev sahipliğinde D-8’in 22. Kuruluş Yıldönümü programına Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, D-8 Genel Sekreteri Ku Jaafar ile 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve üye ülke temsilcileri katıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın G20 Zirvesi’nin ardından “S-400 işi bitti, yaptırım söz konusu olmayacağını Trump’tan duymuş olduk.” sözlerini değerlendiren Karamollaoğlu, şunları söyledi:

“Bizim baştan beri ifade ettiğimiz üzere Türkiye’nin kendi güvenliği için bugünkü şartlarda S-400’ler konusunda kararlı bir tavır sergilemesini, hükümetin bu konudaki duyarlılığını doğru buluyoruz. Ama tabii, S-400 sadece S-400 meselesi değil, Türkiye’nin güvenliği daha geniş çapta ele alınmalı. Aynı zamanda Ortadoğu’da yeni şekillenme girişimleri var.

‘Yüzyılın Anlaşması’ gibi fikirler ortaya atılıyor. Arkasından Suriye meselesi halletmek için Amerika, Rusya ve İsrail bir araya geliyor. Biz G20’nin bir üyesi olarak da, Batı ile görüşmeleri önemsiyoruz. Ama bizim bölgemizin şartlarını dikkate alarak, burada haritanın değişmesi, yeniden çizilmesi konusunda herkes üzerine düşen adımları atmalı, mutlaka tedbirleri almalı diye düşünüyoruz.

S-400’ler sadece S-400 değildir. S-400’ler, Türkiye’nin savunma politikasını bütünüyle değiştiren bir sistem. NATO silahlarıyla uyuşmayan, NATO üyelerinden veya NATO’yla irtibatı olan üyelerden herhangi birinden Türkiye’ye karşı bir tecavüz olduğu takdirde kendisini savunma imkanı veren bir sistem. Bunun için ‘S-400 sadece S-400 değildir’ diyorum. Bunun arkasından ne gelecek, göreceğiz.

Müslümanlar güçlerini birleştirdiği takdirde bu gidişe dur diyebilirler. İyinin, güzelin, doğrunun ve faydalının hakim olduğu bir dünyayı hep birlikte kurabilirler. Bunun için elbette önce kendi değelerimize kendimiz dönmemiz geremektedir. Ne yazık ki topyekûn Moğol ve Haçlı istilalarından daha ağır bir sürecin içinden geçmekteyiz.

D-8’leri hatırlamak ve konuşmak için bir araya geldiğimiz bu toplantıda, bu konuları ve dünyadaki yanlış uygulamaları daha fazla irdelemeyi elbette doğru bulmuyoum. Bu noktada dikkatinizi çekmek istediğim husus, Batı’nın hatta bütün dünyanın, geldiğimiz bu noktada, dünya barışını tesis etmekte yeterli bir anlayışa tam olarak sahip olmadığıdır. Temel sebep olarak da, menfaat duygusunun, yeri geldiğinde, herşeyin önüne geçmesi ve ellerindeki maddi gücü, bu istikamette kullanmakta tereddüt göstermemeleridir.

Bu sebepledir ki, bizim medeniyetimizin, ilkelerimizin,inancımızın hayata geçirilmesine mutlak ihtiyaç var. D-8’lerin altı umdesi bu açıdan çok büyük ehemmiyete sahiptir. İşte bu yüzden tekrar vurgulamak istiyorum ki Müslümanlar güçlerini birleştirdiği takdirde bu gidişe dur diyebilirler. İyinin, güzelin, doğrunun ve faydalının hakim olduğu bir dünyayı hep birlikte kurabilirler. Bunun için elbette önce kendi değelerimize kendimiz dönmemiz geremektedir.”

Kaynak: Sputnik

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz