Sağlığınız için tüketmeniz gereken yiyecekler

0
Rabia Güner

Sağlıklı beslenmek çok önemlidir çünkü sağlıksız bir yaşam birçok hastalığın sebebidir. Sağlıklı beslenen insan hem kaliteli hem de uzun bir yaşama kapılarını açmış olur. Peki, sağlığımıza faydalı besinler nelerdir, örneklerine bakalım…

• Somon

Somon, omega 3 ile doludur ve kalp sağlığını artırır. Çiftlik somonu, yabani somondan daha ucuzdur, bu nedenle insanlar ilkini ikincisine tavsiye eder. Ancak yabani somon, vitamin ve mineral içeriği bakımından kesinlikle yüksektir. Üreme Sağlığı Uzmanları Derneği’ne göre, somon balığı ne kadar büyük ve yaşlıysa, o kadar fazla cıva içerecektir. Bu nedenle taze somon yemek tavsiye edilir.

• Ton balığı

Ton balığı, B12 ve D vitamini ile zenginleştirilmiştir. Kalsiyum ve demir ile doludur. Düşük yağlı protein içerir. Çocuklara ve hamile kadınlara genellikle hafif ton balığı çeşitleri yemeleri önerilir. Ayrıca konserve ton balığı sodyumda yüksektir, bu nedenle tuz alımınız konusunda spesifikseniz konserve ton balığı sağlıklı bir seçim olmayabilir.

• Sardalya

Vitamin içeriği yüksek yağlı bir balıktır. Sardalya derisi ve kemikleri ile tüketildiği için daha fazla besin sağlar. Sardalyanın sağlığa birkaç faydası arasında kalp hastalıklarına karşı koruma; belirli kanser türlerinden korunma ve kemiklerin güçlendirilmesine yardımcı olur. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve tansiyonu kontrol altında tutar.

• Alabalık

Tatlı su alabalığı yemek her zaman en iyi seçimdir. Bu balık, kalp sağlığına fayda sağlayan omega-3 yağları içerir. Gökkuşağı alabalığı yetiştirildiği ve kirleticilerden korunduğu için sağlık uzmanları, gökkuşağı alabalığını vahşi alabalık yerine önermektedir.

• Morina

Dünyanın en sağlıklı gıdalarından biri olarak kabul edilen bu pullu balık, harika bir B12 vitamini ve omega 3 kaynağıdır. Morina eti, et proteininin en iyi alternatifidir ve çeşitli sağlık hastalıklarına karşı savaşır. Aterosklerozdan muzdarip ve diyabetik kalp rahatsızlığı olan kişiler için faydalıdır. En önemlisi, Morina balığı kardiyovasküler sağlığa fayda sağlar. Birçok araştırma, balık yiyenlerin kalp rahatsızlıklarının iyi olduğunu ve tüketmeyenlere göre kalp krizi geçirme olasılığının daha düşük olduğunu kanıtlamıştır.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz