Sağlıklı ilişkiler üzerine..

0

Hepimiz yaşamlarımızın son derece özel, farklı ve güzel olmasını isteriz. Aslında hayatımızı bu hale getirebilmek de sadece bizim elimizde olan bir şeydir.

Sağlıklı ilişkilerin temelinde yatan şey ise sağlıklı bir iletişimdir. Bazen düşüncelerimize ve duygularımıza yenik düşebiliriz ve karakter yapımıza uygun olan ya da olmayan hareketler sergileyebiliriz. Bu da bizi yanlış ve hatalı davranışlara ya da sağlıksız olaylara sürükleyebilir. Bu durumu eski haline getirebilmenin tek yolu sağlıklı bir iletişimdir. Sağlıklı iletişim kurabilen bireyler olmamızın temeli çocukluk çağlarımıza dayanmaktadır. Bu yaştan itibaren hayata bakış açımız şekillenir. Bu noktada da yetiştirilme tarzımız son derece etkili olmaktadır.

Sağlıklı iletişimi engelleyen temeller de çocukluk döneminde atılmaktadır. Endişeler, korkular, kaygılar, stres, güvensizlik, huzursuzluk… Bu gibi duygular ilişkilerimizde açık olmamızın önüne geçen duygulardır.

Ne yapacağız?

Kişilere ön yargı ile bakmayacağız.

Hayata pozitif bakmayı öğreneceğiz.

Karşımızdaki insanları olduğu gibi kabul edeceğiz.

Beklentilerimizi minimum seviyede tutacağız.

Yaşadığımız olaylara karşı daha anlayışlı yaklaşacağız.

Sağlıklı iletişim kurmanın yollarını araştıracağız.

Sağlıklı ilişki kurabilmek..

Hayat çok değerlidir fakat çoğumuz bu değerin farkında olmadan yaşamaya devam ederiz. Öncelikle kendimize odaklanmalıyız. Yaşam ve ilişkilerimize kendimiz yön verebilmeliyiz. Kesinlikle yalnız değiliz. Sadece doğru insanı, doğru zamanda yakalayabilmek önemli… Biz bir birey olarak şunu bilmeliyiz ki bizim mutluluğumuz da en az sevdiklerimizin mutluluğu kadar kıymetli.

Bazen hayatımız ve yaşantımız bizi derinden etkiler. Kötü anlar ve olaylar içine girebiliriz. Genelde bunları bize yaşatan kişiler en yakınımızda olan kişilerdir… Bu durumları çözmek, çözüm odaklı olmak, farklı bakış açıları kazanabilmek bu durumların üstesinden gelebilmek için önemlidir. Unutmayalım, bunun temeli de sağlıklı bir iletişimdir!

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz