Sağlıklı ve uzun ömürlü ilişkiler için öneriler

0

Bazen ilişkilerimizi gözden geçirme ihtiyacı duyarız. Ne konuşuyoruz, neler yapıyoruz, neler planlıyoruz, neler yolunda gidiyor ya da gitmiyor, hangi noktalar üzerinde durmalı ve bunu düzeltmek için çabalamalıyız… Hepimizin bu konularda yol gösterecek önerilere ihtiyacı olabilir. John Gottman ve Julie Gottman çifti bu konuda bize ışık tutacak.

Psikolog John Gottman ve Julie Gottman, Gottman Enstitüsü’nün kurucularıdır. Dünyaca tanınmış olan ilişki uzmanları, araştırmalarıyla aşk ve ilişkiler üzerine birçok çalışma yürütmüştür. Onlara göre sağlıklı ve uzun ilişki için bazı önemli noktalar vardır.

Öncelikle güven ve bağlılık bir ilişkinin temelini oluşturur. İlişkinin olmazsa olmazlarının başında gelir. Gottman çifti bu konuda şunlara dikkat çeker: ”Zor zamanlarımızda partnerimizin orada olacağını bilmek önemlidir. Zaman zaman hatalar olsa da güveni sarsmadan devam edebilmeliyiz.” İlişkilerin sağlam bir temele oturmasını istiyorsak diyen Gottman çifti ”Partnerinizle birlikte olduğunuz yoldan çıkmadan ve ömür boyu devam edecek bir yolda olduğunuzu bilerek ilerlemek basit bir gerçektir” diye ifade eder.

Çiftin bir diğer altını çizdiği nokta ise anlayış… Bu konu partnerimizin iç dünyasını gerçekten anlamak üzerine odaklanıyor. Onun duygularını, düşüncelerini, ihtiyaçlarını, önceliklerini, sevdiği ve sevmediği şeyleri ne kadar biliyoruz? Bu noktada Gottman çifti, aklımıza gelen her türlü sorunun cevabını bilip bilmemenin anlayış noktasında ne kadar önemli olduğunu vurguluyor. Partnerlerin birbirini gerçekten anlamaları için önce tanımaları gerekiyor.

Bunun yanında partnere duyulan hayranlık duygusu da kesinlikle atlanmaması gereken bir noktadır. Karşımızdaki insana ona karşı hissettiğimiz sevgiyi, aşkı, bağlılığı ve duyduğumuz hayranlığı göstermeliyiz. Gottman çifti bu konu için ”Sadece hissetmek yeterli değildir. Kelimelerle ya da dokunuşlarla bu hayranlığı göstermelisiniz” der.

Tepkiler… Partneriniz size bir şey söylediğinde, ortam hakkında yorum yaptığında ya da karşılık beklediği her durumda ne tepki verdiğimiz çok önemlidir. Genelde bunu pek düşünmeyiz. Karşı taraftan duyarız ”bana bunu yaptın, bunu söyledin” diye… Biz hiç kendimize ”ben ne yaptım, ne söyledim” diye soruyor muyuz? Düşünmek, sorgulamak şarttır çünkü kimse tepkisizlikle karşılaşmak istemez. Duymazdan gelinmek, biz konuşurken partnerimizin başka şeylerle ilgilendiğini görmek yıpratıcıdır. Odağımızı ona çevirmeli ve gerekli tepkileri, gerekli yerlerde vermekten geri durmamalıyız.

Bir ilişkinin çatışma yönetimi sürdürebilirlik noktasında ayrılmaz bir parçadır. Çiftler çatışabilir ama önemli olan bunu çözüme kavuşturabilme isteği ve yeteneğidir. Her çiftin sorunları ya da anlaşamadıkları konuları olabilir. Bu anda yapılması gereken eleştirileri, duyguları, düşünceleri, ihtiyaçları en uygun şekilde dile getirmektir.

Bir ilişkide destek almak ve vermek çok önemlidir. Gottman çiftinin araştırmaları gösterir ki; birbirinin hayallerini, hedeflerini, planlarını, projelerini, başarılarını onurlandırmak ilişkileri güçlendirir. Çiftler daha uzlaşmacı olur. Birbirlerine olan şefkat duyguları gelişir.

Ortak anlam… Hiçbirimiz partnerimiz ile aynı amaca, hedeflere, hayallere sahip olmak zorunda değiliz. Bu konuda Gottman çifti; gerekli olan benzerlik değil paylaşım diyor. Amaçlarınızı ve anlam duygularınızı anlatın. Bunlar aranızdaki bağı güçlendirecektir.

Her şeyden önemlisi özgünlük… Gottman çifti tüm bu maddelerin gösterge olarak alınabileceğine ama kontrol listesi sayılmaması gerektiğine dikkat çekiyor. Her ilişkinin dinamiği, yapısı, ihtiyaçları farklılık gösterir. O yüzden sadece güzel bir rehber olması dileğiyle…


Kaynakça: https://www.google.com/search?q=bilim+sa%C4%9Fl%C4%B1kl%C4%B1+ili%C5%9Fki+i%C3%A7in+ne+%C3%B6neriyor&bih=625&biw=1366&hl=tr&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwi5qPK8yK_5AhXNCOwKHZvfCq0Q_AUoAnoECAEQBA#imgrc=01_yayfrt2WwuM (erişim, 05. 06.2022)

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz