Sağlıklı yaşam için uygulamanız gereken kurallar!

0
Rabia Güner

Sağlıklı bir yaşam için bazı kuralları yaşam tarzı haline getirmek gerekiyor. Üstelik bu kurallar karmaşık da değil. Biz de bu noktadan yola çıktık. Sizler için ömür boyu sağlıklı bir yaşam sürmede gerekli kurallardan bazılarını derledik. Gelin, yakından göz atalım!

Uzmanlar her gün sağlıklı bir yaşam için tavsiyelerde bulunuyor. Bazı uzmanlar bu tavsiyelere kesinlikle karşı çıkıyor. Bu konuda birbiriyle çelişen birçok nokta var. Fakat bazı kurallar var ki asla tartışma gerektirmiyor. Peki, sağlıklı yaşam için tartışmaya kapalı bu kurallar neler?

Hareket edin

Lunge Hareketi Nasıl Yapılır, Nereyi Çalıştırır? | Sneaks Cloud Blog

Araştırmalara göre, sağlıklı bir yaşam için daha fazla hareket etmek şart. Üstelik hareket hem beden sağlığına hem de ruh sağlığına iyi geliyor. Eğer günlük rutininize siz de hareketi dahil ederseniz iyi görünmenize de yardımcı olur. Vücut, beyin ve hormonlar daha dengeli çalışır.

Aynı zamanda egzersizle birlikte sağlıklı bir diyet de uygulandığında ideal kiloya ulaşılabilir. Tüm bunlar için spor salonuna gitmek de şart değil. Evde rahatlıkla egzersiz yapmanıza yarayacak uygulamaları telefonunuza indirebilirsiniz.

Kötü alışkanlıklardan vazgeçin

Sağlıklı yaşam için 10 ipucu

Sigara ve alkol tüketerek sağlıklı bir yaşam sürmek mümkün değildir. Çünkü bu maddeler vücut tarafından tolere edilemez. Her kullanımda vücutta birikmeye başlar ve zamanla ciddi hastalıklara yol açar.

Diğer kötü alışkanlıklardan biri de abur cuburdur. Sağlıksız olmasının yanı sıra bağışıklık sistemine ve metabolizmaya zarar verir. İçerisinde barındırdığı şeker, koruyucular, kanserojen maddeler ve sakaroz gibi birçok bileşen nedeniyle en sağlıklısı uzak durmaktır.

Stresten kaçının

Daha Sağlıklı Bir Hayat İçin 10 Öneri

Sağlıklı bir yaşam için egzersiz, sağlıklı beslenme ve düzenli uyku çok önemlidir. Fakat bunlar yeterli değildir. Çünkü ruh sağlığımızın beden sağlığımız üzerinde oldukça fazla etkisi vardır. Eğer stresli bir yaşam sürüyorsanız hastalıklara yakalanma ihtimaliniz artar.

Bu yüzden gün içinde nasıl hissettiğinize odaklanmak ve stresle baş etmek önemlidir. Örneğin nefes egzersizleri, yoga ya da meditasyon sayesinde stresi azaltabilirsiniz. Doğada yürüyüş yapmak ya da deniz havası almak da iyi gelen aktivitelerdendir.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz