Sahipsiz köpekler toplum sağlığını tehdit ediyor!..

0

Bitlis’in Adilcevaz ilçesinde, başıboş köpeklerin ısırması sonucu kuduz tanısıyla tedavi gördüğü hastanede 11 yaşındaki Mustafa Erçetin’in hayatını kaybetmesi, sokaklardaki sahipsiz köpekleri yeniden gündeme taşıdı.

DEVA Partisi Doğa Hakları ve Çevre Politikaları Başkanı Evrim Rızvanoğlu, kısırlaştırma seferberliği çağrısında bulundu. CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi de köpeklerin aşılanması yoluyla, hastalığı kaynağında etkin bir şekilde ortadan kaldırarak Kuduz’un yüzde 100 önlenebileceğini kaydetti.

“İktidarın umursamazlığı nedeniyle insanlar sokağa çıkmaya, çocuklar okula gitmeye korkuyor.” diyen Rızvanoğlu, şunları ifade etti:

“İktidar ipin ucunu kaçırdı. Sokaktaki hayvan sayısı bu kadar kontrolsüz bir noktaya gelene kadar havaya bakıp ıslık çaldı. Bu umursamazlık nedeniyle insanlar sokağa çıkmaya, çocuklar okula gitmeye korkuyor. Hayvan sevgisiyle büyümesini, merhametli bireyler olarak yetişmesini arzu ettiğimiz çocuklar travma yaşıyor. Buna kimsenin hakkı yok.

Derhal sokak hayvanlarını kısırlaştırma seferberliğine başlanması gerekiyor. Bu şart. Fakat bunun için iktidarın önce kafasını kumdan çıkarması lazım. Kısırlaştırmaların yapılacağı bakım evlerinin durumu rezalet. Korkunç yönetilmiş bir süreçle karşı karşıyayız.

Bu sorunu çözmek isteyen bir iktidar önce aklını başına alır. Sağa sola para saçmayı bırakıp, sokak hayvanı sorununu çözmek için para ayırır. Milletin parasını milletin sağlığı ve güvenliği için ayırır. Doğru dürüst bakım evleri kurup kısırlaştırma yapar ve sokak hayvanlarının nüfusunu ve aşılanmasını kontrol eder.”

6,5 milyon köpek sokaklarda yaşıyor

“21’inci yüzyıl Türkiye gerçeğinde sağlık açısından yeni bir utanca imza atılmıştır. Kuduz hastalığından ölenlerin yüzde 40’ı çocuklardır ve ölümlerin yüzde 95’i Afrika ve Asya ülkelerinde gözlenmektedir.” diyen Gamze Akkuş İlgezdi ise şunları söyledi:

“Türkiye’de yaşanan son kuduz vakası ise 2013’te gerçekleşmişti. Diğer birçok hastalığın aksine, köpek kaynaklı kuduzları ortadan kaldırmak için gereken araçlar zaten mevcuttur, bu nedenle kuduz yüzde 100 önlenebilir bir hastalıktır. Köpekler için kuduz aşıları hastalığı kaynağında etkin bir şekilde ortadan kaldırabilir. Dünya Sağlık Örgütü’nün, 2030’a Kadar Sıfır Kuduz hedefine ulaşmak için vahşi doğaya aşılı gıdalar atarak hayvanlar aşılanabiliyor. Ülkemizde bu yöntemi daha da yaygınlaştırarak hem daha çok sokak hayvanımıza erişebilir hem de kuduzun yayılmasını önleyebiliriz.

Türkiye’de 6,5 milyon köpek sokaklarda yaşıyor. 2021 Tarım Bakanlığı verilerine göre ülkemizde kedi ve köpekler için 750 bin doz aşı ithal edilmiştir. Bu aşıların sadece 528 bin 217 dozu sahipsiz kedi ve köpeklere uygulanmıştır. Bu aşılar ile sokak hayvanlarımız kuduza karşı korunuyor fakat bu miktarın sokak hayvanlarımızın sayısına baktığımızda yeterli olmadığını görüyoruz. Bunun yanı sıra düzenli bir aşılama programı da gerekmektedir.

Gelinen noktada, sokaklarda hala aşısız köpekler bulunuyorsa, hem sokak hayvanlarımız için hem de sokak hayvanlarının saldırdığı vatandaşlarımız için ortaya korkunç bir tablo çıkmaktadır. Sosyal medyada yayılan tüm sokak köpeklerinin itlaf edilmesi (öldürülmesi) gibi söylemler hem hayvanseverleri hem duyarlı vatandaşlarımızı isyan etme noktasına getirmiştir. Elbette ki bunun çözümü bu değildir. Sokak hayvanlarının tamamını düzenli bir aşılama programıyla aşılayarak kuduzu tamamıyla ortadan kaldırmak mümkünken neden onları öldürelim?

Sokak hayvanlarına yönelik etkin bir aşılama programı yapılsaydı bir yavrumuzu yaşatmak mümkün olabilirdi. Durum maalesef gün gibi ortadadır. Ne üzücüdür ki, bir evladımız aşıyla önlenebilecek bir hastalıktan dolayı yaşamını yitirmiştir. Bu vesileyle hayatının baharında aramızdan ayrılan Mustafa Erçetin’e Allah’tan rahmet, kederli ailesine baş sağlığı dilerim.”

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz