Satılmayan ürünlerin imhası yasaklanıyor..

0

Fransa’da kıyafet, elektronik eşya, hijyen ve bakım malzemeleri gibi gıda dışındaki ürünlerin imha edilmesi iki ila 4 yıl içinde tamamen yasaklanacak.

Amazon şirketi geçen noelde, satılmayan milyonlarca yeni ürününü imha etmişti. Bunun ardından Fransa’da ekolojiden sorumlu politikacı Brune Poirson, bu tarz israflarn önüne geçmek için bir yasa hazırlayacaklarını duyurmuştu.

Bunun üzerine israf karşıtı çevreci yasanın iki ila dört yıl içinde uygulanmaya başlayacağını belirten Fransa Başbakanı Edouard Philippe, bu yasanın “dünyada bir ilk” olacağını duyurdu. İsraf karşıtı yeni yasaya göre satılmayan gıda dışı ürünlerin dernek ve vakıflara verilmesi ya da geri dönüştürülmesi kanunen zorunlu olacak.

Söz konusu çevreci yasa 2021’den itibaren geri dönüşüm ambleminin olduğu ürünlerde; 2023’ün sonlarında ise diğer ürünlerde uygulanmaya başlanacak.

İsraf karşıtı çevreci yasa lüks ürünleri de hedef alıyor

Öte yandan birçok büyük giyim ve kozmetik markası, her yıl satılmayan yüzbinlerce ürününü ya yakıyor ya da farklı yöntemlerle imha ediyor. Söz konusu şirketler satılmayan ürünlerini, ‘marka adını’ koruma ve ürünlerinin daha düşük fiyatta satılmasını istememe gibi nedenlerle imha etmeyi tercih ediyor.

Dünyanın büyük giyim markalarından H&M her yıl yaklaşık 12 ton satılmayan kıyafet ve ürünlerini imha ediyor. Amazon şirketi ise, Çin’den gelen ve teknik sorunları olan ürünlerini yok ediyor. Amerikalı şirkete göre söz konusu ürünleri depoda tutmak ya da geri göndermek imhadan daha pahalıya geliyor.

Kaynak: Euronews

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz