Schengen çilesi, Denizli’de Polis çilesi. Bu kadar zorlaştırma olmamalı…

0

Başta Almanya olmak üzere Avrupa Birliği ülkelerine gitmek isteyenler için Schengen vizesi almak çileye dönüşmüş durumda. Haksız da değil insanlar çünkü planladıkları gibi işlerini halledemiyorlar. 

Geçen hafta görüştüğüm bir kişi de düğün için kendisine Almanya’dan davetiye geldiğini ama Almanya Konsolosluğu’nda işlerin sonuçlanmasının en az iki ay sürdüğünü belirtti. Resmi davetiye olsa da izin aldığı dönemden sonraya vize çıkacağı için gidemeyeceğini ve işin ne kadar mantıksız olduğunu söyledi. 

Çok doğru. 

Özellikle Almanya’ya gitmek isteyenler için durum vahim. 

Almanya Konsolosluğu da yoğunluktan dolayı yetiştiremediklerini belirtmiş.

Yoğunluğunun sebebini irdelememe gerek yok. Sizler de biliyorsunuz zaten. İnsanlar ve özellikle gençler Almanya’ya gitmek ve orada yaşamak istiyorlar. 

Schengen Vizesi’nin çile haline dönüşmesinin faturası aslında ülkemize çıkıyor. 

Neden mi? 
Çünkü iş insanları ürettikleri ürünleri sergileyecekleri fuarlara katılamıyorlar. Daha önce on gün süren vize alma süresi iki aya uzamış durumda. 

Katılamayınca ürünlerini satamıyorlar. 

Ürünler satılmayınca ihracat olmuyor ve bu da ülke ekonomisi için zarar. 

Bu sorunun çözümü için yetkililerin bir çözüm bulması gerekiyor. Gerekirse Almaya ile daha yakın temasa geçilip özellikle iş insanları için ayrıcalık yapılması gerekli. 

‘Almanya bu, kurallar ülkesi, kuralları uyguluyorlar’ denebilir.

Haklısınız. 

Ama hangi ülke olursa olsun gerekli görüşmeler yapılınca çözüm bulunur, Almanya olsa bile. 

Ülkemizden bir örnek vereyim. 

Deva Partisi Genel Bşk’nı Ali Babacan Denizli’deydi. 

Gazi Mustafa Kemal Bulvarı’nda halka hitap etmek istedi ama polis tarafından engellendi. 

Bunun sebebi de ‘kurallara uyulması’. 

Polis memuru ‘sadece stand kurulup aşure dağıtılması yönünde izin alındığını ama halka hitap etmeyle ilgili izin olmadığını’ söylemiş.

Polis memuru haklı olarak kurallara uymuş. Kuralları işletmiş. 

İşin polis çilesi haline dönüşmesi ise şuradan kaynaklanıyor: ‘Kurallar herkese eşit şekilde uygulandığında hukuk tesis edilmiş olur!’. 

Bir kesime kurallar uygulanmaz ve başkalarına kurallar uygulanmak istenirse çile başlar. 

Balsac’ın cümlesindeki gibi olmamalı demek istiyorum. 

Neydi bu söz? 

‘Kanunlar örümcek ağları gibidir. Zayıflar ağa takılır ama güçlüler ağı delip geçer’. 

Bence bu iki durum da çileli. 

Almanya ile görüşüldüğünde bu sorun Denizli’de olduğu gibi çözülebilir. 

Denizli’de polis memuru üst rütbedeki emniyet yetkilileriyle görüşmüş ve Ali Babacan Gazi Mustafa Kemal Bulvarı’nda konuşmasını gerçekleştirmiş. 

Darısı Almanya ile görüşülerek konsoloslukların başına. 

Sevgi ve Bilgiyle kalın 

(Not: Fotoğraf D20Haber.com’dan alınmıştır) 

Önceki İçerikYaseminler
Sonraki İçerikABD’de Trump bir ilke maruz bırakıldı: Başsavcı Trump’ı iş insanı olarak sorguladı…
Sinan Eskicioğlu kimdir? 1974 İzmir’de dünyaya geldi. Agah Efendi İlkokulu’nda eğitim hayatına başladı. İzmir İmam Hatip Lisesi’ni bitirdikten sonra ÖSYM sınavlarında Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni kazandı. Kelam dalında ‘Allah’ın iradesi ve Nedensellik Problemi’ isimli bitirme teziyle, gecikmeli olarak 2000 yılında üniversiteden mezun oldu. 28 Şubat sürecinin etkisiyle İlahiyat fakültesi mezunlarının öğretmen yapılmaması yüzünden 2002 yılına kadar ticaretle ilgilendi. 2002 yılında D.E.Ü. İlahiyat Fakültesi’nde Din Felsefesi dalında yüksek lisansa başladı. Aynı yıl yüksek lisans programını yarıda bırakıp Almanya’ya gitti. Almanya’da Diyanet’e bağlı çeşitli camilerde eğitmenlik ve öğretmenlik yaptı. Duisburg-Essen Üniversitesi Sosyal işler ve yöneticilik bölümünde eğitim aldı. 2007-2011 yılları arasında IGMG (Avrupa Milli Görüş)’de Düsseldorf Bölgesi Eğitim Merkezi müdürlüğü ve bölge eğitmeni olarak çalıştı. 2011-2013 yılları arasında Osnabrück Üniversitesi Protestan Mezhebi bölümünde eğitimine devam etti. 2016 yılından itibaren Ocak Medya gazetesinde köşe yazarlığı yapmaktadır. 2020 yılında gazetenin genel yayın yönetmenliğini üstlenen yazar Almanca, İngilizce bilmektedir. şimdiye kadar yayınlanmış olan yedi kitabı vardır. Yok Edin İnsanın İnsana Kulluğunu- Kişiselleştirilmiş İslam, Zeytin Ağacı (Roman), Katar istanbul, Müslüman Kardeşlerden Ak Parti’ye İslamcılık., Tarihteki Dindar Zalimler. İbn Sina, İbn Haldun

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz