Sedat Peker’in iddialarının araştırılmasını AK Parti ile MHP reddetti..

0

Organize suç örgütü lideri olmaktan aranan Sedat Peker’in iddialarının araştırılması için verilen Meclis araştırma önergesi AK Parti il MHP’nin oylarıyla reddedildi.

HDP’nin önergesi üzerine konuşan İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, şunları söyledi: “90’lı yıllarda ve 2015 sonrasında aktif olan organize suç örgütü tarafından sosyal medyada ortaya atılan iddialar var. Bu iddialarda bazı eski kamu görevlileri, kamuoyunda bilinen bazı şahısların bu suçlara karıştığı iddiaları var. Cinayet, kişi kaçırma, rüşvet gibi. HDP olarak bu iddiaların araştırılmasını istiyoruz.

90’lı yıllarda Kürt iş insanlarının öldürülmesi, Musa Anter cinayetinden Savaş Buldan cinayetine birçok operasyonun açığa çıkması açısından bu araştırmanın önemli olduğuna inanıyoruz. AKP iktidarındaki Roboski Katliamı’nın, Sur’daki, Nusaybin’deki vahşetin, Ankara Gar katliamının sorumlularının araştırılması açısından önemli. Gazi Katliamının, Sivas katliamının ve bugünkü siyasilerle nasıl bir ilişkisinin olduğunun açığa çıkması açısından önemli.

AKP iktidarında karakolda, sokakta, cezaevinde, helikopterde yapılan işkencelerin soruşturmak için bu komisyon önemli. Kemal Kurkut’un, Berkin Elvan’ın ve daha nicelerinin katillerinin açığa çıkarılması için gereklidir. Hrant Dink’in katledilmesinden sorumlu olan Erhan Tuncel’i suç örgütü elebaşına kimin emanet ettiğini araştırmak açısından önemlidir. Suç örgütü liderinin Cumhur İttifakı ile mitingler yapmasını kimin istediğini ve yol verdiğini araştırmak için önemlidir bu komisyon. Suç örgütü ele başısının, İçişleri Bakanı için neden ‘dönüş biletim’ demesinin araştırılması için önemlidir.”

İYİ Parti İzmir Milletvekili Aytun Çıray ise AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın grup konuşmasında Rize’de provokasyon girişimiyle karşılaşan Meral Akşener’e yönelik “Bu daha bir, daha neler olacak neler. Daha dur bakalım, bunlar iyi günler.” sözlerini hatırlatı. Erdoğan’ın provokasyonların ve manipülasyonların önünü açtığını savunan Çıray, Erdoğan’ın bu sözlerle anayasayı yeniden çiğnediğini belirtti.

CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek de vatandaşların temiz siyaset, temiz devlet ve temiz bir toplum görmek istediğini ifade ederek şöyle konuştu: “Toplum güçlü bir Meclis görmek istiyor. Ama geldiğimiz noktada görevini yapamayan, vesayet altında bir Meclis ile karşı karşıyayız. Meclisin en temel görevi yürütmeyi denetlemektir, sorgulamaktır, araştırmaktır. Toplum anca bu şekilde güven duyar sisteme. Suç oranları artıyor. Memleketimiz uyuşturucu ticaretinin merkezi haline gelmiştir. Türkiye bu tabloyu hak etmiyor. Mafya liderleri il il gezip sizin döneminizde mitingler yaptılar. Siyasi parti genel başkanlarını ölümle tehdit ettiler. Siyasi destek olmadan suç liderleri bunu gerçekleştirebilirler mi? Bu tablonun sorumlusu kim? Niçin oldu bunlar? Siz mafya ile yürüdüğünüz için oldu. Lütfen mafya koalisyonuna son verin.”

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz