Semizotunun fazla bilinmeyen 5 faydası!

0
Rabia Güner

Semizotunun sağlığa birçok faydası bulunuyor. Bunların bazıları herkes tarafından bilinirken, bazıları yeterince bilinmiyor. Uzmanlar semizotunu ister salata olarak, ister yemek olarak kullanmanın faydalı olduğunu söylüyor. Peki, semizotunun fazla bilinmeyen faydaları nelerdir?

Omega 3 kaynağıdır

Semizotu omega-3 kaynağıdır. Bu sayede beyin fonksiyonlarının düzenli çalışmasını sağlar. Özellikle büyüme ve gelişme çağındaki çocuklar için bu nokta son derece önemlidir çünkü konsantrasyon ve hafıza gelişimine katkı sağlar.

Kabızlığı önler

Semizotu lif içeriği zengin bir besindir. Bu anlamda bağırsak hareketlerini artırarak kabızlığı önler. Ayrıca sindirimi düzenlemesi de yararlarından bir tanesidir çünkü mide asit salgısını dengeler.

Vitamin ve mineral deposudur

B, C, E ve K vitaminlerinin yanı sıra; demir, çinko, magnezyum, potasyum ve folat minerallerini içerir. Bu sayede de bağışıklık sistemini güçlendirir ve korur. Ayrıca glutatyon içeriği ile antioksidan kapasitesi yüksektir. Bu yüzden de kanserden koruyucu etkiye sahiptir.

Kalbi korur

Semizotu Omega-3, EPA ve DHA gibi zengin bileşenler içerir. Bu sayede kolesterol seviyesini düşürür. Kan basıncını da dengeleyerek kalp sağlığına iyi gelir.

Diyet dostudur

Semizotu yüksek su içeriğine sahip bir bitkidir. Bu anlamda diyet yapanlar için son derece yardımcıdır. Diyestisyenler tarafından kilo vermek isteyenlere sıklıkla önerilmektedir.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz