Serbest Kürsü – Metin Akpınar

0
Latest posts by Sinan Eskicioğlu (see all)

Serbest Kürsü bölümünde sanata gönül vermiş sanat insanlarımızı ele almamın nedeni, onlar hayattayken onları anmak ve kültür kodlarımızdaki yerlerini bir kez daha hatırlamak. 

Haluk Bilginer’den bahsetmiştim

Emmy ödüllerini sahiplerini buldu ve Haluk Bilginer en iyi performans ödülüne layık görüldü. Gururlandık, sevindik.

Ödülünü almak için sahneye geldiğinde ‘merhaba’ diyerek konuşmasına başlaması, benim için önemli bir ayrıntı idi. 

Kendisini tekrar tebrik ediyoruz. 

Bu hafta da sizlere Metin Akpınar’dan bahsedeceğim. 

Mustafa Bey ve Nadide Hanım’ın çocukları olarak 1941 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiş. 

Pertevniyal Lisesi ve sonrasında Hukuk ve Edebiyat Fakülteleri. 

Tiyatroya, sanata 1957 yılında başlamış. Birçoğumuzun hayatta bile olmadığı zamanlarda. Yeşil sahnede amatör olarak başlayan sanat yaşamı. 

Sanat çalışmalarının sonraki adresi ilginç. Neresi mi? 

Milli Türk Talebe Birliği.

Tabii o zamanlar sanıyorum farklı bir düşünce çizgisinde iken. Yok yok Metin Akpınar değil, MTTB. Ayrılmaz ikili olduğu kişi ile de burada tanışır: Zeki Alasya. 

Hey gidi günler hey, diyor musunuz sizler de. Ne filmler, ne filmler…

Profesyonel tiyatroculuğa 1964 yılında Ulvi Uraz Tiyatrosu’nda başlıyor ve oyunun adı da: Gözlerimi kaparım, vazifemi yaparım.  

Metin Akpınar’ı beğenirsiniz ya da beğenmezsiniz, kabare ve çevirdiği filmlerde genellikle inandığı ve değer verdiği düşünceleri işlemiştir. Onu değerli kılan da budur bana göre. Zamana ve konjönktüre göre eğilip-bükülmeden aynı düşüncede kalmaya çalışmış değerli bir sanatçıdır. 

Eski filmlerinde de, yeni fimlerinde de topluma dair sorunları sosyolojik tespitlerle ve hayatın içinden pratik çözümlerle, hiciv sanatını ustalıkla kullanarak sunmasını bilmiştir. 

Örnek mi diyorsunuz? 

Köyden indim şehire, Salak milyoner (1974); Patron duymasın (1985) ; Propaganda (1999); Abuzer Kadayıf (2000); Döngel karhanesi (2005)…

Çok daha önceki zamanlarda da örnek çalışmalar vardı. O zamanlar kabare dönemiydi. 

Beyoğlu Beyoğlu,

Yasaklar,

Devekuşu kabare…

Sanata dair kültürel kodlarımızda önemli yere sahip olan Metin Akpınar yakın bir zamanda ifade vermeye çağrılmıştı. Halk Tv’de yayınlanan ‘Halk Arenası’ programında yaptığı konuşmaydı buna sebep olan. Sanat ve kültür ve ifadeye çağrılma. Aslında birbirleriyle hiç uyuşmayan kavramlar, ama olabiliyor. 

Sanata ve kültüre dair alternatif üretme isteğinde olup, bunu başaramayınca sanatçının özgürlüğüne engel koymaya çalışmak tasvip ettiğimiz bir durum değil. 

Metin Akpınar, siz Türkiye için bir değersiniz. 

İyi ki varsınız. 

Sevgi ve bilgiyle kalın

Önceki İçerikŞeyh Edebali ve Fatih Altaylı
Sonraki İçerikFutbolda bu hafta..
Sinan Eskicioğlu kimdir? 1974 İzmir’de dünyaya geldi. Agah Efendi İlkokulu’nda eğitim hayatına başladı. İzmir İmam Hatip Lisesi’ni bitirdikten sonra ÖSYM sınavlarında Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni kazandı. Kelam dalında ‘Allah’ın iradesi ve Nedensellik Problemi’ isimli bitirme teziyle, gecikmeli olarak 2000 yılında üniversiteden mezun oldu. 28 Şubat sürecinin etkisiyle İlahiyat fakültesi mezunlarının öğretmen yapılmaması yüzünden 2002 yılına kadar ticaretle ilgilendi. 2002 yılında D.E.Ü. İlahiyat Fakültesi’nde Din Felsefesi dalında yüksek lisansa başladı. Aynı yıl yüksek lisans programını yarıda bırakıp Almanya’ya gitti. Almanya’da Diyanet’e bağlı çeşitli camilerde eğitmenlik ve öğretmenlik yaptı. Duisburg-Essen Üniversitesi Sosyal işler ve yöneticilik bölümünde eğitim aldı. 2007-2011 yılları arasında IGMG (Avrupa Milli Görüş)’de Düsseldorf Bölgesi Eğitim Merkezi müdürlüğü ve bölge eğitmeni olarak çalıştı. 2011-2013 yılları arasında Osnabrück Üniversitesi Protestan Mezhebi bölümünde eğitimine devam etti. 2016 yılından itibaren Ocak Medya gazetesinde köşe yazarlığı yapmaktadır. 2020 yılında gazetenin genel yayın yönetmenliğini üstlenen yazar Almanca, İngilizce bilmektedir. şimdiye kadar yayınlanmış olan yedi kitabı vardır. Yok Edin İnsanın İnsana Kulluğunu- Kişiselleştirilmiş İslam, Zeytin Ağacı (Roman), Katar istanbul, Müslüman Kardeşlerden Ak Parti’ye İslamcılık., Tarihteki Dindar Zalimler. İbn Sina, İbn Haldun

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz