Sessiz Sedasız Reklamsız Oruç, Muharrem…

0

Bugün Muharrem’in yani matem ayının 12. günü. Hz. Muhammed’in torunları ve 72 evladının Kerbela’da pusuya düşürüldüğü günlerin seneyi devriyesi. Fatma anamızın ciğerparesi İmam Hüseyin’in, Ebu Süfyan ve karısı Hind’in torunu yani Muaviye’nin oğlu Yezid tarafından katledildikleri aydır. Ubeydullah Bin Ziyad, Ömer bin Saad, Şimr gibi nasipsizlerce hunharca, barbarca, aç susuz bırakılarak öldürüldüler.

İmam Hüseyin, Hak ile batılı kanı ile bugün ayırdı.

Cemel Savaşı, Hz. Ömer’in katli ve Hz. Hüseyin’in katledilmesi fitnenin bardağı taşıran en büyük damlalarıdır.

Kevser suresi gelince bundan rahatsızlık duyan Süfyan ailesi, ayete adeta savaş açmaya kalktılar. Akıllarınca, Efendimizin soyunu kurutmak istediler. İmam Hüseyin’in oğlu ve kızı yani İmam Zeynel Abidin (Kabri Nusaybin’dedir) ve kızkardeşi Hz. Zeynep bu katliamdan kurtuldular.

Seyidlerin soyu buradan devam etti. Seyidler bize yol göstermeye, ışık olmaya, yolumuzu aydınlatmaya devam edecekler; sur üfleninceye kadar….

“Hilafet bizde Halifelik de bizim hakımızdır” diye katliam yapan Yezid, 3 yıl halife kaldı. 39 yaşında da bu dünyadan defoldu gitti. Cehennem kendisine yurt oldu. İmam Hüseyin de Kevser havuzunda cennet gençlerinin serveri olarak Fatıma anamızın yanında…..

İnançları bu yöndedir Erenlerin, Canların, Seyyidlerin, dolayısıyla iman eden tüm Ehlibeyt sevdalılarının. Acıları bitmez. Yüreklerde her daim diri durur.

Ehlibeyti severiz. Gönlümüz düştü onlara. Başta Efendimiz Muhammed Mustafa ve tüm Ehlibeytin hayır ve himmetleri, safa nazarları, üzerimize hazır ve nazır olsun.

Aleviler İslâmı, İmam Ali’nin evlatlarından öğrendiler. Onlar Ehlibeytti. Ehlibeyt demek, Hz. Muhammed’in aile efradı, birinci derece yakını demektir. Gerçekte işin en doğrusunu evdekiler bilirdi. Çünkü suyu kaynağında, kurnasında içiyorlardı.

Biz de Efendimizin dediği gibi Ehlibeyt ipine sarıldık. Onlara tutunduk. Onun için; “Kini olanın dini olmaz” diyoruz. Onun için, din muhabbettir. Sevgidir, iyiliktir, güzelliktir, merhamettir, şefkattir, yardımlaşmadır. Kalpleri kırmak değil aksine kalpleri onarmaktır. Hasenata kıymet verin, ama aslolan salihattır, salih ameldir. Hakkın rızasına varmak için mükellefiyet kadar muhabbetin de var olması gerekir.

Allah’ın ahlakı ile ahlak sahibi olmaya çalışmak gerekir. Bu dünyayı cehenneme çevirerek, insanları kahrederek, cennetin kapısı aralanamaz. Cennet yolunun anahtarı marifetten geçer, benciller marifet edemez. Fedakarlık kapısını açık tutmak, huzur bulmanın gereğidir.

Hakkı sevenler, O’na ait olan herşeyi sevmekle mükelleftir. O’nun yarattıklarına hürmet etmelidir. Çünkü; Hakkın hatırını âli bilenler, hatırı âli tutmalıdır. Ama anlayanlar nadirattan bu ülkede. Belki de biz anlatamadık, anlatamıyoruz. Yolumuzu değiştirmeden, Hak Muhammed Ali yoluna ikrar vermek Alevisi ve Sünnisiyle dönmemek gerekir. Çünkü Cedlerimiz, Dedelerimiz, Pirlerimiz bize şu öğüdü vermişlerdi: “Öl ikrar verme, öl ikrardan dönme”

Muharreme girmeden; 3 gün masumu pak, 1 gün Fatıma Validemiz için ve sonrasında da 12 gün Muharrem orucu tutulur.

1 Muharrem, Muharrem orucunun ilk günüdür.

İftarlarda sofrada bıçak, su ve et bulundurulmaz.
Bunlar İmam Hüseyin’in katlini ve uğradığı zulmü hatırlatır. Susuz bırakılmış mübarek başı kesildiğine hürmeten bu böyledir. Erenler, Canlar, Aleviler bu orucu sessiz sedasız tutarlar. Gürültü patırtı yapmazlar. İnsanlara biz oruç tutuyoruz ilanı yapmazlar.
Hak için oruçlarını tutarlar. Aynı zamanda da yaslarını tutarlar. 12 gün bitince aşure yapar ve Oruçu mühürlerler.

Koca ülkeye sığamıyor, hiç bir şeye tahammül gösteremiyoruz. Bırakın beraber oruç olmayı, namazları bile fert olarak ayrı ayrı kılmaya başladık. Alevi Bektaşi Federasyonu’nun gönüllü fahri genel sekreteri olarak; can-ı gönülden çalıştım.
Ramazan ve Muharrem, Cami ve Cemevi dedik; “Size mi kaldı birlik beraberlik?” dediler.

Allah birlikteliğimize zeval vermesin.

Tekaüde ayrılmış Sünni bir kardeşiniz olarak; Muharrem oruçlarınız makbul, aşure ile mührünüz kabul ola diyorum. Bu oruç; önemli bir oruçtur. Tutan tüm Sünni ve Alevi inananların oruçları ibadetleri kabul ola.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz