Sibirya’da aşırı sıcaklar orman yangınlarını körükledi.. 159’dan 300’e yükseldi

0

Dondurucu soğuklar denince akla gelen ilk yerlerden Sibirya’da, hava sıcaklıklarının normalin üstüne seyretmesi orman yangınlarını körükledi. Mevsim normallerine göre yağışların da az olması nedeniyle çıkan yangınların sayısı son günlerde 159’dan 300’e yükseldi.

Rekor sıcaklıkların yol açtığı felakette şu an 333 bin hektarlık yani Lüksemburg kadar bir alanı alevler sarmış durumda. Çevreci örgüt Greenpeace’in verilerine göre, bu yaz boyunca yangınların kül ettiği alan 3 milyon hektarı buldu. Avrupa Birliği’nin Copernicus programının bölgedeki radyasyon araştırması, hafta boyunca nispeten dinen yangınların, hafta sonu yeniden körüklendiğini gösteriyor.

Kuzey Kutbu’nda, Temmuz ayındaki yangınlardan kaynaklanan radyasyon oranı karşılaştıran bu grafikteki kırmızı sütun bu yılın, sarı sütun geçen yılın verilerini, gri sütun ise 2003-2018 yılları arasında Temmuz ortalamasını gösteriyor. 1,2 ve 3 Temmuz’da bir hayli yüksek olan radyasyon oranı, 8 günlük düşüşün ardından 12 Temmuz’da tekrar yükseliyor.

Copernicus Atmosfer Gözlemleme Servisi ayrıca yangınların Sibirya’da yoğunlaştığını gösteren bir de harita yayınladı. Arazi koşullarından dolayı insanların ulaşamadığı noktalardaki alevler ancak uydu görüntüleri ile tespit edilebiliyor. Ekipler, yangına bulut tohumlama tekniği ile müdahale etmeye çalışıyor.

Haziran ayı ortasından bu yana hem orman yangınlarının sayısı hem de şiddeti özellikle kuzeydoğu kesimlerde arttı. Bu dönemde havaya 59 megatonluk karbondioksit salındı. Bu, ölçümlerin yapılamaya başlandığı 2003’ten bu yana görülen en yüksek rakam.

Kuzey Kutbu bu yıl hava sıcaklığında rekor kırdı. Rusya’nın kuzeydoğusundaki Verkhoyansk bölgesi 20 Haziran’da, kayıtların tutulmaya başlandığı 19’uncu yüzyıldan beri ilk kez 38 dereceyi gördü. Bu anormallik, bölgedeki donmuş toprağında erimesine yol açınca felaketlere davetiye çıktı. Mayıs ayında, Norilsk’teki yakıt sızıntısının ddonmuş toprağın erimesinden kaynaklandığına inanılıyor.

Kaynak: Euronews

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz