”Şiddetin videosunu çekmek yerine yardım et”

0
Rabia Güner

Şiddet olaylarıyla her yerde karşılaşmak ne yazık ki mümkün. Sokak ortasında, metroda, parkta, bahçede… Peki, bizler şiddete maruz kalan birini gördüğümüzde ne yapıyoruz?

Sosyal medyada insanlar ”Şiddetin videosunu çekmek yerine yardım et” çağrıları yapıyor. Şiddet olayına tanık olup, seyirci kalan bir sürü insan var. Yardım etmek bir yana yaşanan olayı gösteri gibi çekip paylaşan insanlar görüyoruz. Üstelik bu videolar paylaşıldıktan sonra birileri tarafından çoğaltılıyor ve yayılıyor da…

Şiddet gören birine yardıma koştuk diyelim, o konuda da ne yaşayacağımızı bilemiyoruz çünkü örneğin Kadir Şeker, sokakta şiddet gören bir kadına yardım etmek isterken ceza almıştı. Tüm bunlar da insanların kafasında soru işareti oluşturabiliyor. Yardım etsem mi etmesem mi?

O yüzden şunu kesinlikle unutmamamız gerekiyor yardım etmek için tek seçeneğimiz olaya birebir müdahale etmek değil ”Eğer şiddet gören birine şahit olduysak; kişinin tek başına mücadele etmesini, birilerinin yardım etmesini, bir yakınının yardım etmesini beklemeden her birimiz yardım edebiliriz.”

Ne yapabiliriz?

Hızlıca polisi arayabiliriz ya da jandarma karakolunu arayabiliriz. 155’i tuşlayarak polise, 156’yı tuşlayarak da jandarma karakoluna ulaşırsınız.

Eğer şiddet gören bir kadın iseniz Alo 183 Sosyal Destek Hattı’nı arayabilirsiniz. Cumhuriyet Savcılığı’na gidebilirsiniz. Aile Mahkemesi’ne başvurabilirsiniz.

Şiddet Önleme ve İzleme Merkezleri (ŞÖNİM) ile kendinize destek isteyebilirsiniz. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri’ne ulaşabilirsiniz. Kadın örgütleri de size yardımcı olacaktır. Belediyenin Kadın Danışma Merkezleri’ne giderek her konuda destek alabilirsiniz. En yakın hastaneler de size kapılarını sonuna kadar açacaktır. Sosyal Hizmet Merkezleri ve son olarak Kaymakamlık/Valilik de bu konuda yardım için hazırdır.

Eğer etrafınızda şiddet gören biri varsa durmayın ve yardımcı olun çünkü şiddetin boyutunu ve nereye varabileceğini kestiremeyiz. Yardım bir telefon uzağınızda ve o an telefonla video çekmek de yardım için birilerini aramak da sizin elinizde…

Kaynakça:

https://www.mavikadin.com/siddete-ugrayan-kocasi-tarafindan-dovulen-kadinlar-ne-yapmali-nereye-basvurmali

https://www.shallwe.com.tr/siddet-goren-kadin-ne-yapmali/

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz