Şiirden hapse giren dünün mağdurlarının atasözü söyleyenleri hapse atan mağrurlar haline geldiği günler..

0

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, bir televizyon programında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik sözleri sebebiyle tutuklanan gazeteci Sedef Kabaş hakkında açıklama yaptı.

Twitter hesabından paylaşım yapan Akşener, şunları ifade etti: “Şiirden hapse giren dünün mağdurlarının, atasözü söyleyenleri hapse atan mağrurlar haline geldiği günlerden geçiyoruz. Nereden nereye… Ama az kaldı, hiç merak etmeyin. Bu zihniyet gidecek, Türkiye’ye yeniden adalet gelecek. Sedef Kabaş yalnız değildir.”

Türkiye Barolar Birliği (TBB) ise şu açıklamayı yaptı: “Gazetecilerin ifade özgürlüğünün daha geniş bir çerçevede korunmasının sebebi, dile getirdikleri olgu, düşünce ve kanaatlerin engellenmesinin aynı zamanda kamuoyunun haber alma ve kanaat oluşturma hakkını engelleyebilecek olmasıdır.

Politikacıların eleştiriye tahammüllerinin geniş olması gerekir. Cumhurbaşkanına hakaret suçu nedeniyle Türkiye’de yoğunlukla ifade özgürlüğü kısıtlandı, kamuoyu üzerinde bir baskı yaratma vazifesi gördü, gözdağı niteliği taşıdı.

Gazeteci Sedef Kabaş’ın soruşturmaya konu ifadelerinin ifade özgürlüğü sınırlarını aşıp aşmadığı konusunda değerlendirme yapmak yetkisi, yukarıda belirttiğimiz ulusal ve uluslararası standartlar çerçevesinde muhakkak ki bağımsız yargı mercilerine aittir.

Kabaş’ın tutuklanması ancak TCK 299. madde kapsamında yürütülen bir soruşturmada sabaha karşı gözaltı işlemi yapılması, hiçbir tutuklama sebebi olmadığı halde verilen tutuklama kararı, bu kararın bir tedbir değil kamuoyu nezdinde korku iklimi yaratılmasının bir parçası olduğunu göstermektedir.”

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz