Sınıra kanal kazıp Katar’ı izole edecekler..

0

Suudi Arabistanlı Prens Abdullah bin Suud el Kahtani, twitter hesabından Suudi Arabistan ile Katar arasındaki Salwa Kanalı’nın kazılacağını ve böylece Katar’ın izole edileceğini yazdı.

“Büyük proje bölgedeki coğrafyayı değiştirecek.” diyen Kahtani, söz konusu projeyi tarihi olarak tanımladı. Euronews’in aktardığına göre Prens Abdullah bin Suud el Kahtani, şunları ifade etti:

“Coğrafi değişimi bu tertemiz (Suudi Arabistan) ülkenin liderlerinden başka yer yüzündeki kimse tahmin bile edemez. Tanrı, Harameyn’uş-Şerifeyn’in hizmetkarı Majesteleri Veliaht Prens’e olan sadakatimi korusun.”

Prens Kahtani, ayrıca kimi twitter kullanıcılarının Katar’ın, köpek balığı olarak resmedilen İran’a doğru giderken çizilen bir karikatürünü de yeniden paylaştı.

Suudi medyası geçtiğimiz aylarda, siyasi kriz yaşanan Katar ile tek kara sınır hattını oluşturan Salwa Kanalı’nın 60 kilometre uzunluğunda ve 200 metre derinliğinde kazılacağını ve bu işin Suudi Arabistan’a maliyetinin de 750 milyon dolar civarında olacağını aktarmıştı.

Ancak bölgeyi yakından takip eden uzmanlar, projenin hayata geçirilmesinin söz konusu olmayacağını, Suudi yetkililerin Katar üzerinde baskı kurmak amacıyla böylesi yola baş vurduğunu belirtiyor.

Haziran ayında Mekke gazetesinde çıkan bir haberde, proje için 5 şirketin teklifte bulunduğunu ve projenin lansmanından sadece 1 yıl sonra tamamlanabileceğini belirtilmişti. Suudi Arabistan başta olmak üzere, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır geçen yıldan bu yana Katar ile tüm diplomatik ilişkileri kesmiş durumda.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz