Siyasete bir günlük ara: Ömürler uzadı, yaşta tehlike sınırı 90’ın üzerine kaydı.. Örneklerle…

1

Bir süre sonra en son ne zaman otomobil kullandığımı unutabilirim. Uzunca bir seyahate çıkmamız gerektiğinde, bizim çocuklar mutlaka bir bahane bulup şoförlüğümüzü üstleniyorlar çünkü.

Bu fedakarlıklarını sevgi ve nezaketlerine veriyordum, son birkaç gündür bir başka motifin daha onları böyle davranmaya ittiği kuşkusu zihnime yerleşmeye başladı.

Galiba yaşımın 70’i aşmasının bunda rolü var.

Medya baronu ve evlilikleri

Rupert Murdoch ABD’de Wall Street Journal ile İngiltere’de Sun gazetelerinin sahibi. Bunlar ülkelerinin en çok satan gazeteleri. ABD’de Fox-TV ile İngiltere’de Sky TV de onun. Avustralya kökenli olduğu için orada da gazeteleri ve TV kanalları var.

Patronluğunun kıtalar aşan özelliğine dikkat çekmek için şu kadarını söyleyeyim: Türkiye’deki Fox-TV de Murdoch’un… Pek çok başka ülkede de ona ait gazeteler ve TV kanalları yayında.

Murdoch 92 yaşında. Oğulları ve kızları var; ancak işlerinin başında kalmayı sürdürüyor. Çocukları arasına ihtilaflar sokup aralarından birinin öne çıkmasını engelleyecek entrikaların da içinde.

93 yaşındaki medya baronu Murdoch ve nişanlısı..

Geçen hafta kendisinden 30 yaş kadar küçük bir kadınla evleneceğini açıkladı Murdoch.  “Bu benim beşinci evliliğim, herhalde sonuncusu olur diye düşünüyorum” diyerek…

İşe bakın siz: Dünyanın dört bir tarafında gazeteleri ve televizyon kanalları bulunan, işlerini elinde tutmayı seven 92 yaşındaki patron, üstelik dört kez evlenip boşanmış ve beşinci evliliğini yapmaya hazırlanıyor…

[Dünya televizyonlarıyla birlikte bizde de Digitürk’te dördüncü sezonu yayımlanacak ‘Succession’ dizisinin senaryosunun, Murdoch ailesinin gerçek hikayesinden ilham alınarak yazıldığına inanılır. O dizide başrolü üstlenmiş olan oyuncu Murdoch’tan biraz daha genç ve daha yakışıklı.]

Yaşını başını almış kişilerle ilgili haberler benim özellikle ilgimi çekiyor son zamanlarda. Bu yüzden Amerikalı sinema oyuncusu Dick Van Dyke’ın kahramanı olduğu olayın yankılarını da meydana geldiği ilk günden beri yakından izliyorum.

Ülkemizde de abonelerine eski-yeni sinema ve televizyon ürünlerini sunmaya başlayan Disney+ platformunda izleyebileceğiniz filmleri bulunan biri Dick Van Dyke‘Mary Poppins’ filminin ilk (1964) ve son (2018) versiyonlarında rol almıştı. Oynadıkları arasında en bilineni, benim de hafızamda yeri hala canlı duran ‘Chitty Chitty Bang Bang’ (1968) filmidir.

[Bu yazının tepesinde afişine yer verdiğim Chitty Chitty filminin James Bond yazarı Ian Fleming’in bir romanından senaryolaştırıldığını da bu arada öğrendim. James Bond’ları yazan bir çocuk romanı da yazmış. İlginç.]

Dick Van Dyke 97 yaşında, sağ ve akli melekelerine hakim. 

İlgi odağı olduğu olay, yaşadığı Malibu’da bizzat kullandığı aracıyla kaza yapması.  Bir evin kapısına çarpmış.

Dick Van Dyke, 97 yaşında ve aracını kendi kullanıyor..

97 yaşındaki biri araç kullanmalı mı?

Çok tanınmış biri olduğu için artistin yaptığı kaza yaşlı insanların araç kullanmasına sınır getirilmesi konusunun tartışılmasına yol açtı.

Amerika’da bu alanda herhangi bir sınır yok. Sadece 70 yaş üstü şahısların her üç yılda bir ehliyetlerini yenilemeleri şartı var. Sağlık raporu almaları istenmiyor; yalnızca akli melekelerinin yerinde olduğuna dair yazılı bir testten geçmeleri gerekiyor.

Konunun ileri yaşlarda hayatlarını sürdüren insan sayısının son on yıllarda artmasıyla bir ilgisi var. Pek az kişi o yıllara kadar 90’lı yaşlarını görebiliyordu. Oysa şimdilerde her ülkede ömürler uzamış, 65 yaş üzeri insan sayısı milyonlara ulaşmış bulunuyor. 

ABD ulaştırma bakanlığı, nüfusu 300 milyon civarında olan ülkede, 75 yaş üzeri ehliyet sahipleri sayısının 17 milyondan fazla olduğunu açıklamıştı 2020 yılında. Bizde de herhalde aynı yaş grubunda olup trafikte kendi işini gören şoförlerin sayısı bayağı yüksek olmalı.

Konuya benim gibi ilgi duyan bir İngiliz yazar kendi ülkelerinden de bir örnek veriyor.

Yakında taç giyecek Kral 3. Charles’in babası Prens Philip de, kraliyet ailesinin malikanelerinden Sandringham’ın yakınlarında bir yerde, karşıdan gelen bir Ford marka araca, kendi kullandığı Land Rover ciple çarpmış. Kraliçe’nin eşinin kaza sırasında emniyet kemeri de bağlı değilmiş. Kazanın ardından orada –Dick Van Dyke’ın sebep olduğu kaza sonrasında ABD’de başladığı gibi- basında kopan gürültü üzerine, Prens Philip, üç hafta sonra ehliyetini  kendiliğinden götürüp yetkililere teslim etmiş…

Sebep olduğu kaza sırasında Kraliçe 2. Elizabeth’in eşi de 97 yaşındaymış…

Murdoch henüz 93 yaşında olduğuna göre, ünlü insanların kaza yaptığı 97 yaşına varması için önünde hala dört yıl var demektir.

Kim bilir bankada kaç milyar doları bulunan birinin, başından geçen dört evlilikten sonra, hele 92 yaşındayken, kendisinden yaşça bayağı küçük -evleneceği Ann Lesley Smith adlı kadın 66 yaşında- biriyle evlenmeye kalkmasına erken bir kaza olarak da bakılabilir gibime geliyor. [Dick Van Dyke da, ikinci evliliğini on yıl önce yapmış, yani 87 yaşındayken..]

Şu ayrıntıyı da kaydedeyim: Amerika’da 97 yaşındaki sinema sanatçısının, İngiltere’de de yine 97 yaşındaki prensin sebep olduğu kazalarda kimsenin canı yanmamış. Kendilerine de bir şey olmamış.

Bizde durum ne?

Yaşı ileri olanların araç kullanırken başlarına gelenler ilgimi çekince, bizde hukuki açıdan durumun ne olduğunu da araştırdım.  

Öğrendiğim şu: ABD ve İngiltere gibi bizde de trafiğe çıkmada herhangi bir yaş sınırı bulunmuyor. 

Kendi deneyimimden biliyorum: Birkaç yıl önce ehliyetimi yenilemem gerektiğinde bir hastaneden rapor almam gerekmişti. Hastanede tansiyonum ölçüldü, gözlerimin keskinliği için test uygulandı. O kadar. 10 yıl sonra yeniden doktora görünmem gerekeceğine dair bir not da çipli ehliyetime yerleştirildi. 

Uzunca bir süre, 65 yaş üzeri olduğunu gördükleri başvuru sahiplerinden, noterler, işlerini görebilmek için, hastane raporu getirmelerini istiyorlardı. Bu uygulamadan geçen yıl vazgeçildi. Ancak akıl sağlığından kuşku duyulması veya şikayet halinde, başvuru sahiplerinden sağlık raporu istenebiliyor.

Araç kullanımı?

Onda zaten sınır bulunmuyordu, hala yok.

Cebimde, yaşadığım kentin 65 yaş üzerindeki yurttaşlara toplu taşım araçlarından yararlanabilmeleri için verdiği bir kart taşıyorum. Şehirler arası seyahatlarda ise, bizim çocuklardan biri, o görevi üstlenmeye hazır bekliyor.

Yaşım da zaten 93 veya 97 tehlike sınırından hayli uzak.

1 Yorum

  1. 33 Yıldır aksatmadan okuyorum sizi. Bazen aksama olsa da kazasını yapıyor ve toplu okuyorum. Dün uzun uzun düşündüm “acaba yazmayı bıraksa böyle düzenli kimi okuyabilirim?” Halen cevabı olmayan bir soru bana. Allah sağlıklı daha uzun yollar yazmanızı nasip etsin dua ve dileklerimle…
    ΩΩΩΩ

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz