Sizi daha zeki yapacak 4 besin!

0
Rabia Güner

Beslenme biçimimiz zeka üzerinde oldukça etkilidir. Biz de bu noktadan hareketle sizi daha zeki yapacak 6 besini derledik. Gelin, yakından göz atalım!

Balık

Dünyadaki en sağlıklı besinlerden biri balıktır. Özellikle somon, uskumru, ringa balığı, hamsi ve orkinos gibi balıklar Omega-3 bakımından oldukça zengindir. Uzmanlar balığı haftada iki veya üç kez yemeği öneriyor. Omega- 3 depresyon, bipolar bozukluk ve bunama gibi psikolojik rahatsızlıklarla savaşmada da oldukça etkilidir.

Kuru Yemişler

E vitamini bakımından oldukça zengin olan kuru yemişler, zihni geliştiren besinler arasındadır. Sağlıklı olmasının yanı sıra içerdiği E vitamini sayesinde birçok faydası bulunur. Sinir hücrelerini ve nöronları korur. Bu sayede de Alzheimer hastalığı için oldukça yararlıdır. Uzmanlar günde yaklaşık 42 gr. kuru yemiş yenilmesini öneriyor.

Yeşil Yapraklı Sebzeler

Antioksidan, E vitamini ve folik asit içeren yeşil yapraklı sebzeler beyin sağlığı için oldukça önemlidir. Kıvrak bir zeka ve sağlıklı beyin fonksiyonları için her öğünde tüketilmelidir.

Taze Demlenmiş Yeşil Çay

Yeşil çay besleyici ögeler ve katasin açısından oldukça zengindir. Beyin gücü ve odaklanmayı artırmak için günde iki bardak taze demlenmiş yeşil çay içilmelidir. Bu noktada önemli olan çayın taze olmasıdır. Aksi takdirde istenilen etki yakalanmayacaktır.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz