Soya fasulyesi son 6 yılın zirvesine çıktı..

0

ABD’deki soya fasulyesi stokları, son 7 yılın en düşük seviyesindeyken soya fasulyesi fiyatları ise son 6 yılın zirvesine çıktı.

Soya fasulyesi vadelileri, Güney Amerika’daki kurak hava yüzünden üretimin azalmasının Çin’deki talep patlamasıyla birleşmesiyle 2014 yılından bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Soya fasulyesi, mısır ve buğday artan bir ivmeyle üçüncü gününde de yükselmiş oldu.

Mısır bu yılın ortalarından bu yana en yüksek seviyesinde işlem görürken soya fasulyesi haziran ayından beri yüzde 30 yükseliş kaydetti. Brezilya ve Arjantin’de az yağmur yağmasından dolayı mahsuller daha yeni ekildi ya da henüz gelişme aşamasında. Brezilya ise dünyanın en büyük soya fasulyesi üreticisi konumunda.

Küresel soya fasulyesi ihracatının yüzde 60’ını tek başına gerçekleştiren Çin, stoklarının yenilemek ve Afrika ateşinden etkilenen domuz sürülerini beslemek için mısır ve soya fasulyesi alımlarını artırdı.

Bloomberg HT ile yorumlarını paylaşan Rabobank Kıdemli Tarım Analisti Michael Magdovitz, “Soya fasulyesi piyasalarında yaşanan yükseliş ABD piyasalarındaki düşük arz ile birlikte desteklendi.” dedi. ABD’nin yıl sonu stoklarının son yedi yılın en düşüğünde olduğunu belirten Magdovitz, “Piyasalar kurak havaların diğer büyük üreticileri de etkileyebileceği konusunda endişeli.” diye ekledi.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz