Spor yapmak kişiye özgüdür, cinsiyete özgü değil

0

Kadınlar spor konusunda ayrımcılığa uğruyor ve bunun örneği fazlasıyla çok. ”Sen futboldan ne anlarsın”, ”şu topu kız gibi atma” ve benzeri cümlelerde bu ayrımcılığa rastlamak mümkün… Kadınlar futboldan neden anlamasın?

Bir sürü alanda olduğu gibi spor alanında da ”kadınlar ne anlar” zihniyetinden ötürü ayrımcılık yaşanıyor ve kadınlar kendilerini bu alanda var etmeye çalışıyor. Erkek egemen zihniyet kadınları ”uygun olan” ya da ”yakıştırılan” spora mecbur ediyor. Oysaki kadınlar sporda erkeklerden çok daha başarılı, bunun örnekleri ise bir hayli fazla….

Üzerinde durulması gereken konu bu başarılar iken kadın sporcuların, spor kıyafetleri pek çok kez cinsiyetçi, ayrımcı sözlere maruz kalıyor. ”Sen kızsın şort giyemezsin” gibi türlü cümlelere rağmen kız çocukları ve kadınlar asla pes etmeden, mücadeleye devam ediyor.

Aynı zamanda sporda kullanılan dil de son derece sorunlu bir alan yaratıyor. ”Adam gibi”, ”filenin sultanları”, ”bayan hakem”, ”potanın aslanları” gibi cinsiyetçi kulanımlardan kurtulmak için de mücadele sürüyor. Kadınlar için Spor ve Fiziksel Aktivite Derneği’nin (KASFAD) Spor Alanında Toplumsal Cinsiyete Duyarlı Dil Rehberi’ne başvurulması bu konuda mücadeleye destek sağlıyor.

Ne yapılabilir?

Sporda cinsiyetçi söylem ve eylemlerin önüne geçilmesi yine kadınlara söz vermekten geçiyor. Spor külüplerine toplumsal cinsiyet eşitliğini anlatarak, bu konuda çalışmalar yapılmasının sağlanması oldukça önemli. Bilinçlendirmenin bu noktada atlanmaması gerekiyor. Kadınlar, kız çocukları ve herkes mücadeleye devam ederek bunun önüne geçebilir. Herkes ayrımcılığa tepki vermekten, protesto etmekten geri kalmayarak bu mücadelenin bir parçası olabilir.

Altı çizilmesi gereken nokta şudur: ”Spor kurumlarını yönetenlerin büyük bölümü erkeklerdir.” Bu da sporda erkek egemen zihniyetin çoğunlukta olduğunu gösteriyor. O yüzden kadınlara daha fazla alan açılması şart.

Kaynakça:

https://kaosgl.org/haber/spor-ve-cinsiyet

https://ekmekvegul.net/gundem/5-maddede-sporda-cinsiyetcilik

https://www.gazetekadikoy.com.tr/spor/sporda-kadina-ynelik-siddetin-izgi-romani

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz