Süleyman Soylu’nun İçişleri Bakanı olarak bulunduğu her dakika sandığa gölge düşürür..

0

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Yeşil Sol Parti’nin Suruç’ta düzenlediği mitingde konuştu. “Şimdi IŞİD zihniyetine 14 Mayıs’ta sandıklarda gereken dersi verme zamanıdır.” diyen Sancar, şöyle devam etti:

“14 Mayıs’ta iki sandık kurulacak. Biri Cumhurbaşkanlığı seçimi biri Meclis seçimi için. Bizler Cumhurbaşkanlığı seçimi için ittifaklarımızla birlikte aday çıkarmama kararı vermiştik. Çünkü bizim bu seçimlerde iki hedefimiz var dedik. Biri bu iktidarı göndermek, yani tek adam yönetimine son vermek; diğeri bu düzeni değiştirmek. Hem tek adam yönetimine son vereceğiz hem de bu sömürü, zulüm ve savaş düzenini değiştireceğiz dedik.

Sizlere danıştık, Türkiye’deki demokrasi güçleriyle istişare ettik, kendi içimizde tartıştık ve kararlarımızı böyle oluşturduk. Dedik ki Cumhurbaşkanlığı seçimi tek adam yönetimine kaybettirmek için önemlidir. Cumhurbaşkanlığı seçiminde tek adam yönetimine son verecek tutum alacağız dedik. Cumhurbaşkanlığı seçiminde iki aday yarışıyor. Bir Cumhur İttifakı’nın adayı Erdoğan, diğeri Kemal Kılıçdaroğlu.

Erdoğan, tek adam rejimini kalıcı hale getirmek için seçimlerde adaydır. 21 yıldır sürdürdüğü bu düzeni artık sürekli hale getirmek istiyor. Biz de buna dur demeye kararlıyız. Kemal Kılıçdaroğlu, tek adam yönetimine son vermek sözü ve vaadi ile aday oldu. Cumhurbaşkanlığı seçimi açısından da Meclis seçimi açısından da belirlediğimiz hedefler ortada. Tek adam yönetimine son vermek stratejik hedefimizdir. Kılıçdaroğlu da tek yönetimine son vermek sözü ve vaadiyle aday oldu. O nedenle bu konuda tutumumuz örtüşüyor. Yani tek adam yönetimine son vermek konusunda Kılıçdaroğlu’nun sözü ile bizim hedefimiz uyuşuyor. O nedenle Cumhurbaşkanlığı seçiminde Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekleyeceğiz.

Süleyman Soylu, ’14 Mayıs bir darbe girişimi olacaktır’ diyor. Onun İçişleri Bakanı olarak bulunduğu her dakika sandığa gölge düşürür. Bu yaptıkları ve söyledikleriyle kimseyi korkutamaz. Buradan bütün Türkiye haklarından rica ediyorum; bu iktidarın kirli propagandasına, tehditlerine, kumpaslarına aldırmayın. Hiç kimse halkın iradesinden daha güçlü olamaz. Süleyman Soylu derhal istifa etmelidir, şimdi istifa etmelidir. İstifa etmezse suçlarına daha fazla suç katacaktır. İstifa etmezse 14 Mayıs’tan sonra vereceği hesap da daha da kabaracaktır.”

Atı alan Üsküdar’ı geçemeyecek hatta at bile bulamayacaklar

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ise İstanbul Esenler’de konuştu. “31 Mart seçimlerinde, yine 24 Haziran seçimlerinde onları nasıl yenilgiye uğrattıysak, 14 Mayıs seçimlerinde de onlara aynı yenilgiyi yaşatacağımıza söz veriyoruz.” diyen Buldan, şunları söyledi:

“Herkes şuna inansın, şunu bilsin: Atı alan Üsküdar’ı geçemeyecek, hatta at bile bulamayacaklar, Üsküdar’ın yoluna bile giremeyecekler. Çünkü bu halk kararını verdi ve değiştirecek. Kadınlar kararını verdi, gençler kararını verdi. Bu ülkeye umutsuzluğu, bu ülkeye huzursuzluğu, bu ülkeye adaletsizliği ve hukuksuzluğu yayanlara karşı hep birlikte adaleti, barışı, hakkı, hukuku mutlaka ama mutlaka getireceğiz. 14 Mayıs günü herkes sandıklara gidecek ve iki oy kullanacak. Birinci oy parlamento için kullanacağımız oydur ki Yeşil Sol Parti’ye vereceğimiz oyumuzdur; ikinci kullanacağımız oy Recep Tayyip Erdoğan’ın yerine gelecek olan Kemal Kılıçdaroğlu’na vereceğimiz oydur. Evet bu ülkede düşmanlık yapanları, Kürt’ü yok sayanları, Kürt’ü inkar edenleri, Türkiye halklarını inkar edenleri, kadınların geleceğini karartanları, gençlerin geleceğini çalanları mutlaka göndereceğiz. Bir kez daha ifade ediyorum: Bir oy Yeşil Sol’a, bir oy Kemal Kılıçdaroğlu’na.

Seçimlerin kazası olmaz diyen Erdoğan’a buradan cevap veriyoruz: Size seçimlerin kazasını bırakmayacağız, bu işi birinci turda bitireceğiz. Şimdi Yeşil Sol’u sahiplenme zamanıdır, Yeşil Sol’u herkese tanıtma zamanıdır ve Yeşil Sol’un rengini her yere yansıtma zamanıdır. Ben inanıyorum ki, İstanbul bu dönem oylarını üçe katlayacak ve Yeşil Sol temsilcilerini güçlü bir şekilde parlamentoya gönderecek.

Ve yine Sayın Kılıçdaroğlu’nu bu ülkenin cumhurbaşkanı yapacak güç, elbette ki İstanbul’daki halkımızdır. Hepinize çalışmalarınızda başarılar diliyorum, hepinizin yolu açık olsun. Kazanacağımıza ve başaracağımıza olan inancımı bir kez daha ifade ediyorum.”

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz