Suriyeli anne ile bebeği, defnedilmek üzere İdlib’e gönderildi..

0

Sakarya’nın Kaynarca ilçesinde, Birlik Mahallesi’ndeki ormanlık alanda öldürülen Suriyeli hamile kadın E.A.R ile erkek bebeği H.A.R., gözyaşları arasında son yolculuklarına uğurlandı. Adapazarı ilçesindeki Orhan Camisinde Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in kıldırdığı cenaze namazının ardından defnedilmek üzere İdlib’e gönderildi.

Baba Halid Al-Rahmun ile kardeşleri Muhammed ve İsmail Al-Rahmun tabutlara sarılarak gözyaşı döktü. Bugün sadece bir cenaze namazı kılmadıklarını aynı zamanda bütün insanlığı, insanlığından utandıracak bir vahşete şahit olduklarını dile getiren Diyanet İşleri Başkanı Görmez, şunları söyledi:

“Bugün sadece bağrında ümmedi Muhammed’in bir evladını taşıyan bir annenin cenazesini kılmadık, biz sadece biberonunda sütü eksik kalmış 10 aylık bir bebeğin cenaze namazını kılmadık, biz aynı zamanda tarih boyunca mazlumlara umut olmuş aziz milletimizi mahcup edecek, hepimizi üzecek bir vahşete şahit olduk, vahşete şahit oluyoruz. Bir babanın hassasiyeti, bir babanın duygusallığı ne diyorsa benim sözüm odur. Bize ne oldu ki biz zalimlerin, zulmün yaraladığı mazlumun zalimi olduk. Bize ne oldu ki biz vicdanımıza ve merhametimize sığınan bebeğin katili olduk. Bunun üzerinde hep birlikte düşünmeliyiz. Buradan bütün insanlığa sesleniyorum, cenazesini kıldığımız 20 yaşındaki anne, 10 aylık bebek mi mülteci yoksa bizim vicdanımız mı mülteci? Onlar mı mülteci yoksa bizim merhametimiz mi mülteci?”

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya ise “Suriyeli kardeşlerimiz muhacir ve bize emanetler. Bu topraklar yüzyıllardır zulümden kaçanlara güvenli liman olmuştur. Suriyeli kardeşlerimize sahip çıkmamızı ifade etmek istiyorum. Onlar bize emanet. Onlar ülkelerindeki zalim Esed rejiminden kaçan Suriyelilere karşı bu kirli planlarda aynı zulmü işletmek istiyor. Bizim bu konuda duyarlı ve hassas olmalıyız. Onlar zalim bir zulümden kaçtılar biz burada güvenli limanız. Ülkelerindeki zulümler bittiğinde zaten hepsi vatanlarına dönmek için gün sayıyorlar. Ben Allah’tan emanet kardeşimize rahmet, doğmamış bebeğine rahmet diliyorum. Gerçekten yüreğimiz yanıyor. Allah rahmet eylesin. Bir 9 aylık hamile kadın ve 10 aylık bebek vahşice katledildi. Bizim kardeşliğimizi kimse bozamayacak. Vatandaşlarımız bu zulme nasıl tepki gösterdiyse bundan sonra ki kirli planları da bozacak olan bizim vatandaşlarımız. Başaramayacaklar ve kardeşliğimizi bozamayacak.” dedi.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz