Suriye’ye ABD, Fransa ve İngiltere’den hava saldırısı.. Rusya: Bu tür eylemler sonuçsuz kalmayacak

0

ABD Başkanı Donald Trump, ABD ile Fransa ve İngiltere’nin Suriye rejiminin kimyasal silah kapasitesiyle ilgili hedeflerini vurmaya başladığını duyurdu. Ardından ise Suriye’ye yönelik hava saldırısı başladı.

ABD Savunma Bakanlığı, Şam’da bir bilimsel araştırma merkezi, Humus’un batısında kimyasal silah depo tesisi ile Humus yakınlarında kimyasal silah ekipmanı deposu ve önemli bir emir komuta merkezinin vurulduğunu açıkladı.

Reuters’a konuşan Suriyeli yetkili, füze saldırısı öncesi tüm askeri üslerin boşaltıldığını, atılan 30 füzenin üçte birinin imha edildiğini belirtti.

İlk dalga saldırının sona erdiğini açıklayan ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, ABD’nin müttefikleri ile görüşmeye devam ettiğini ancak şu anda ek saldırı yapma planlarının olmadığını söyledi.

Rusya ise ABD Büyükelçiliği aracılığıyla yaptığı açıklamada “Önceden planlanmış bir senaryo ortaya kondu. Yeniden, tehdit ediliyoruz. Bu tür eylemlerin sonuçsuz kalmayacağı konusunda uyarmıştık. Bütün sorumluluk Washington, Londra ve Paris’e aittir.” ifadelerini kullandı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova da Batılı müttefiklerin Suriye’de barış yaklaşırken ülkeye saldırma kararı aldığına dikkat çekti. Facebook sayfasındaki açıklamasında Zakharova, “Dünyada ahlaklı liderlik yaptıkarını ve müstesna olduklarını düşünenler. Şu anda, tam barış içinde bir gelecek şansı kazanmışken Suriye’nin başkentini bombalamak için gerçekten müstesna olmalısınız.” ifadelerini kullandı.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “ABD, İngiltere ve Fransa tarafından atılan adımları destekliyorum. Bu adım, rejimin Suriye halkına yönelik kimyasal silahlarla saldırma kabiliyetini azaltacaktır.” şeklinde konuştu.

İngiltere Başbakanı Theresa May ise Suriye’ye karşı güç kullanmaktan başka alternatif olmadığını savundu.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da “Suriye’de kimyasal silah kullanımının normalleşmesine müsamaha edemeyiz.” dedi.

Beyaz Saray’dan Bilgi Notu

Beyaz Saray, “Esad rejiminin kimyasal silah kullanımına ilişkin ABD’nin değerlendirmesi” başlıklı bir bilgi notu yayınladı. Hürriyet’in aktardığına göre bilgi notundan ana başlıklar şöyle:

– ABD güvenle Suriye rejiminin 7 Nisan 2018’de Şam’ın doğu kırsalındaki Duma’da onlarca çocuk, kadın ve erkeği öldüren ve yüzlercesini yaralayan saldırıda kimyasal silah kullandığı değerlendirmesi yapmaktadır.

– Bu sonuca, saldırıya dair haberler, kurbanların semptomları, saldırıdan kalma iki varil bombasının görüldüğü video ve fotoğrafların yanı sıra saldırı öncesinde Suriye askerlerinin arasındaki koordinasyonu gösteren güvenilir bilgiler üzerinden varılmıştır.

– Bilgilerin büyük bölümü Duma’daki bombardımanda rejimin klor gazı kullandığına işaret ederken rejimin aynı zamanda sarin gazı kullandığına dair ek bilgiler de var.

– Bu münferit bir vaka değildir. Suriye rejiminin kimyasal silah programını sonlandırdığını ilan ettikten sonra dahi kimsayasal kullandığına dair belirgin bir tarihi var.

– 7 Nisan’da Duma’da görgü tanıkları spesifik olarak Mi-8 helikopteri gördüklerini söylemiştir. Bu helikopterin Suriye rejiminin yakınlarındaki Dumayr hava üssünden kalkarak saldırı sırasında Duma üzerinde keşif yaptığı biliniyor. Pek çok sayıda görgü tanığı helikopterlerden varil bombaları bırakıldığını söylüyor ki bu savaş boyunca rejimin ayrım yapmadan sivilleri hedef aldığı bir saldırı taktiği. Duma’ya bırakılan varil bombaları rejimin daha önce kullandıklarıyla uyuşuyor. Güvenilir istihbarat bilgileri, klorin olduğu anlaşılan kimyasalın koordinasyonunda Suriye ordu mensuplarının görev aldığını ortaya koydu. Varil bombalarının bırakılmasının ardından Duma’daki doktorlar ve görev yapan kuruluşlar yoğun klor kokusu rapor ettiler ve aynı zamanda sarinle temasta ortaya çıkan bazı semptomlarla karşılaştıklarını bildirdiler.

– Rusya sadece Esad rejimini kimyasal saldırılarından sorumlu tutulmasını engellemekle kalmadı aynı zamanda 4 Mart 2018’de İngiltere’de bir suikast girişiminde sinir gazı kullanarak kimyasal silahlara dair tabuya saygı duymadığını gösterdi.

– 7 Nisan saldırısından bir kaç saat sonra Suriye’nin devlet ajansı Doğu Guta’daki son kalan muhalif grup Ceyş ül İslam’a yöenlik bir karalama kampanyası başlattı. Elimizde bu grubun herhangi bir tarihte kimyasal silah kullandığını öner sürecek hiçbir bilgi yok.

 

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz