Susam yağıyla yemek pişirmenin inanılmaz faydaları

0
Rabia Güner

Susam yağı, çeşitli Asya yemeklerinde lezzetli olsa da, susam bitkisinden elde edilen ve çiğ susam tohumlarının preslenmesiyle elde edilen lezzetli bir bileşendir. Bu lezzetli bileşen, vücudunuzun seveceği tonlarca sağlık yararına sahiptir. Cildinizin parlamasını sağlamaktan kemik, kalp ve diş sağlığını iyileştirmeye kadar susam yağı tüketmeniz için tonlarca neden vardır. İşte onunla yemek pişirmenin inanılmaz faydaları…

Yüksek Antioksidanlar

Antioksidanlar vücuda verilen hasarı iyileştirmek için çalışır. Susam tohumlarında bulunan antioksidanlar sesamol ve sesaminol’dür. Kalp hasarına karşı savaşmaya yardımcı olabilir ve genel sağlığınıza fayda sağlayabilir.

Antiinflamatuardır

Strese giren ve bazen işlenmiş yiyecekler yiyen insanlar olarak, sistemlerimizi detoks etmek için anti-inflamatuar bileşenlere şiddetle ihtiyacımız var. Tayvan tıbbı yıllardır eklem iltihabı, sıyrıklar veya diş ağrıları ile başa çıkmak için susam yağı kullandı. Aynı zamanda artrit için mucize bir bileşendir.

Yaralar Ve Yanıklar

Yemeklik yağın yaralar ve yanıklar için tıbbi olarak kullanılabileceğini düşünmeyebilirsiniz. Ancak topikal bir merhem olarak kullanıldığında, aslında yara dokusunda iyileşme için gerekli bir protein olan kollajeni artırabilir. Kısmen anti-inflamatuar ve antioksidan güçleri nedeniyle iyileşme süresini azaltabilir.

Daha Sağlıklı Bir Karaciğer

Hafta sonları biraz fazla mı içiyorsun? Susam yağının etken maddesi olan sesamin, vücudu detoksifiye ederek ve alkolün etkilerini parçalayarak karaciğer fonksiyonlarınıza yardımcı olur.

Daha İyi Saç

Saçtaki gücü ve parlaklık seviyesini artıran, kırık uçları kolaylıkla onaran susam yağı ile tellerinizi olabildiğince tatlı tutun. Kepeği azaltabilir ve hatta saç büyümesini teşvik edebilir. Görünüşe göre E vitamini ve sesamin kombinasyonu size Victoria’s Secret model saçlar verecek! Hatta erken gri kılların olasılığını bile azaltabilir.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz